• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1004
  • Dodano: 2022-05-27 / 11:11
  • Komentarzy: 0

  Kurczą się zasoby kilku grup krwi. RCKiK przypomina, jak możemy zostać dawcą

  (Fot. Archiwum)

  Kończy się maj, a wiosna całkowicie rozbudziła się do życia. W szpitalach jednak dalej czekają pacjenci m.in. noworodki, dzieci i kobiety w ciąży, wymagający leczenia krwią lub jej składnikami. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu przypomina, jak można oddać krew.


  W zapasach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu widać kurczące się zasoby trzech grup krwi. Chodzi zwłaszcza o grupy: B minus, AB minus i zero minus. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zaznacza, że zbliża się okres wakacyjny, kiedy o dawców jest trudniej, jednakowo krwi potrzeba (statystycznie) więcej.

  Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi ( 18 - 65 lat) powinien:

  - być zdrowy, wypoczęty, wyspany,
  - spożyć lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek,
  - wypić około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi,
  - unikać nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania i 2-3 dni poprzedzające wizytę,
  - ograniczyć palenie!
  - nie spożywać alkoholu lub innych środków zmieniających nastrój przynajmniej 24 godziny przez oddaniem Krwi,
  - posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.


  Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje tytuł "Honorowego Dawcy Krwi", zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum, posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii, możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.

  Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi to uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami, do wysokości limitu ceny.

  Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

  * Odznaczenie przyznawane jest przez Ministra Zdrowia. Wzór oraz szczegółowe zasady i tryb nadawania odznaki "Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu", zostały określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".