• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 755
  • Dodano: 2022-05-28 / 14:06
  • Komentarzy: 0

  Czy warto założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

  (Fot. Archiwum)

  Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma już ponad 10 milionów użytkowników. Szybko, sprawnie i bez wychodzenia z domu. To główne atuty PUE ZUS. Jak do "elektronicznego ZUS" podchodzą mieszkańcy Opolszczyzny?

  10 milionów na 10 lat

  Platforma Usług Elektronicznych debiutowała 10 lat temu, w czerwcu 2012 roku. Obecnie to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie elektronicznych urzędów w Polsce. Korzysta z niego już ponad 10 milionów unikalnych użytkowników: osób fizycznych, lekarzy, przedsiębiorców i osób pracujących na własny rachunek. Platforma jest systematycznie rozwijana, wzbogacana o nowe opcje i możliwości.

  - W województwie opolskim założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych potwierdziło w placówkach Zakładu już ponad 86 tysięcy osób, a przecież można to zrobić jeszcze na kilka innych sposób. Stąd wniosek, że mieszkańców regionu korzystających z PUE jest o wiele więcej. Na przykład w pierwszym kwartale bieżącego roku na Opolszczyźnie konto na Platformie założyło niemal 4,6 tysięcy nowych użytkowników - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

  Dotychczas najwięcej profili na PUE potwierdzili mieszkańcy Opola i powiatu opolskiego - 28,5 tys., w dalszej kolejności powiatu nyskiego - ponad 9,7 tys., brzeskiego - przeszło 8,1 tys. oraz kędzierzyńsko-kozielskiego około 7,4 tys.

  PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu.

  Po potwierdzeniu swojej tożsamości - przez internet - można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe.

  Sam stworzysz potrzebny dokument lub potwierdzenie

  Potrzebujesz zaświadczenia z ZUS do banku, na pocztę lub innej instytucji? Pamiętaj, że na przykład jako przedsiębiorca, samodzielnie możesz między innymi potwierdzić bieżące saldo i miesięczne rozliczenia za ostatnie 12 miesięcy. Oprócz tego wygenerować potwierdzenie, że jesteś płatnikiem składek w ZUS oraz uzyskać potwierdzenie o liczbie osób ubezpieczonych w firmie.

  Opcję osobistego utworzenia wielu ważnych zaświadczeń elektronicznych dzięki PUE ZUS masz również jako pracownik czyli osoba ubezpieczona. Sam wskażesz jakiego potwierdzenia potrzebujesz. Możesz zatem uzyskać:
  - aktualne zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
  - informacje o wysokości podstaw wymiaru składek,
  - dane dotyczące przerw w pracy,
  - informacje o zgłoszeniach do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.

  Jaką korzyść możesz mieć z PUE ZUS jako emeryt? Możesz wygenerować dokument potwierdzający od kiedy masz prawo do świadczenia, w jakiej wysokości je otrzymujesz oraz czy jest ono obciążone potrąceniami czy też nie.

  Wymienione dokumenty możesz przygotować w kilka minut, bez wizyty w placówce Zakładu. Tak uzyskane potwierdzenie jest dokumentem elektronicznym podpisywanym kwalifikowaną pieczęcią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie wymaga podpisu pracownika. Dokument jest ważny z widoczną kwalifikowaną pieczęcią ZUS,
  a pracownik innej instytucji - na przykład banku - elektronicznie zweryfikuje jego autentyczność.

  Jak działa PUE ZUS?

  Każda grupa klientów na portalu PUE ZUS ma specjalną zakładkę (rolę, profil), która ułatwia obsługę spraw. Szczegółowe informacje i usługi na wybranym profilu różnią się w zależności od roli, w jakiej klient kontaktuje się z Zakładem.

  Ubezpieczeni mogą sprawdzić stan swojego konta w ZUS oraz dane o wysokości opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mają też informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny i zwolnieniach lekarskich. Mogą też obliczyć swoją prognozowaną emeryturę.

  Świadczeniobiorcy mają dostęp do informacji o przyznanych i wypłaconych świadczeniach (emeryturach, rentach, zasiłkach) i rozliczeniach podatkowych wystawionych przez ZUS.

  Płatnicy składek mogą natomiast dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację ePłatnik. Dzięki PUE ZUS wiedzą o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i stanie bieżących rozliczeń z Zakładem.

  Pozostałe świadczenia

  Na PUE ZUS obsługiwane są także inne świadczenia: Polski Bon Turystyczny, świadczenie wychowawcze 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, świadczenie Dobry Start 300+.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".