• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 533
  • Dodano: 2022-05-24 / 16:24
  • Komentarzy: 1

  Tego chcieli samotni rodzice: rozliczania razem z dzieckiem

  (Fot. iStock)

  Po wielu protestach jest nareszcie dobra wiadomość dla samotnych rodziców - znowu będą mogli rozliczać się z podatku razem z dzieckiem.

  W ubiegłym roku samotni rodzice rozliczali się razem z dziećmi. Zmienił to niestety Polski Ład. 1 stycznia 2022 roku wspólne zeznanie zastąpiła ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wynosiła 1500 zł. Teraz Sejm znowelizował ustawę - wraca możliwość rozliczania się samotnego rodzica razem z dzieckiem.

  Wśród zmian przegłosowanych przez posłów znalazły się m.in. obniżenie dolnej stawki PIT, możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania u przedsiębiorców oraz powrót zapisu o tym, że samotni rodzice mogą się znowu rozliczać wspólnie z dzieckiem. Po wielu protestach samotnych rodziców posłowie uznali wreszcie wyższość poprzedniego rozwiązania nad zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład.

  Znowelizowana ustawa zmieniła też kwotę wolną od podatku dla dzieci (zamiast 6 jest 45 tys. zł) oraz w progach podatkowych samotnych rodziców. Do niedawna 120 tys. oznaczało już wyższą składką podatkową. Teraz w przypadku samotnych rodziców zaczyna się ona powyżej 180 tys.

  Dzięki zmianom samotna matka, która w ubiegłym roku zarabiała 6 tys. zł brutto, płaciła 3 tys. zł podatku. W tym roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu - 2 tys. zł. Po wprowadzeniu obecnych zmian będzie płaciła 583 zł.
  Teraz znowelizowana przez Sejm ustawa musi przejść procedurę parlamentarną. W życie wejdzie 1 lipca tego roku.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-24 19:30:02 [77.255.187.*] id:1639720  
  an1a: Napisała postów [508], status [starszy pismak] Reputacja
  Ufff znowu kochany pis rozwiązał problemy które sam spowodował

  Nick:
  Treść: