• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1305
  • Dodano: 2022-05-23 / 12:04
  • Komentarzy: 0

  Podsumowanie działań ,,Bezpieczny wyjazd - DK 46''

  (Fot. KWP Opole)

  W działaniach zaangażowane były patrole z grup ,,SPEED'' z terenu województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego w nieoznakowanych i oznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Dodatkowo w trakcie działań, przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego, została wykorzystana mobilna stacja diagnostyczna do dokładnej kontroli technicznej zatrzymanych pojazdów.

  20 maja 2022 funkcjonariusze z opolskiej grupy SPEED wspólnie z policjantami z terenu województwa śląskiego i dolnośląskiego zaangażowali się w działania kontrolno-prewencyjne pn. ,,Bezpieczny wyjazd - DK 46''.

  Droga krajowa nr 46 to bardzo ważny szlak komunikacyjny na drogowej mapie Opolszczyzny. Z całej długości drogi wynoszącej 270 km, 135 km znajduje się na terenie województwa opolskiego. Z uwagi na położenie jest ona obciążona bardzo dużym natężeniem ruchu co ma również przełożenie na zwiększoną liczbę zdarzeń drogowych. Tylko na opolskim odcinku popularnej ,,46-tki'' od początku 2021 roku doszło do aż 511 kolizji i 45 wypadków drogowych w których 62 osoby zostało ranne, a 5 zostało zabitych.

  Dlatego w trakcie prowadzonych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, wyprzedzanie, sygnalizowanie manewrów, udzielanie pierwszeństwa oraz przewożenie pasażerów i ładunku. Dodatkowo w trakcie działań przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego została wykorzystana mobilna stacja diagnostyczna. Służy ona do dokładnej kontroli technicznej zatrzymanych pojazdów. Jak wykazują policyjne statystyki w 2021 roku na polskich drogach odnotowano blisko 630 pojazdów, które brały udział w wypadkach drogowych gdzie bezpośrednią przyczyna były niesprawności techniczne.

  Tylko podczas jednodniowych działań na opolskim odcinku drogi, policjanci ujawnili blisko 150 wykroczeń, głównie związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Skontrolowali 175 pojazdów nakładając 144 mandaty oraz 10 pouczeń. Tylko 1 kierowca stracił uprawnienia do kierowania za znaczne przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Dodatkowo zatrzymano 2 dowody rejestracyjne. Niechlubnym rekordzistą okazał się 32-letni mieszkaniec powiatu opolskiego, który przy ograniczeniu prędkości do 100 km/h kierował Audi z prędkością 167 km/h za co został ukarany mandatem w kwocie 2 000 zł. i 10 punktami karnymi.

  Przypominamy - brawura, agresywne zachowania i lekceważenie przepisów ruchu drogowego to tylko niektóre negatywne czynniki piętnowane przez policjantów wchodzących w skład zespołów ,,SPEED''. Prowadzone działania przyniosły oczekiwany skutek ponieważ na całej długości drogi krajowej nr 46 w trakcie prowadzonych działań nie odnotowano wypadków drogowych i osób rannych.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".