• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 615
  • Dodano: 2022-05-20 / 16:33
  • Komentarzy: 0

  Projekt badawczy u dzieci z cukrzycą będzie realizowany w USK

  (Fot. USK Opole)

  Lekarze z USK sprawdzą, czy cukrzyca może wpływać na uszkodzenia słuchu u chorujących na nią dzieci i młodzieży. Pozyskali finansowanie na badania, a projekt Olgi Kamińskiej-Jackowiak zostanie wkrótce dopracowany podczas międzynarodowej szkoły dla młodych lekarzy ISPAD  Olga Kamińska - Jackowiak jest lekarzem Oddziału Pediatrii USK i zakwalifikowała się w tym roku do elitarnej Szkoły Młodych Naukowców ISPAD, międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodzieży. Zjazd szkoły odbędzie się w ostatnim tygodniu maja w Pradze.

  - Każdego roku do Szkoły Młodych Naukowców ISPAD przyjmowanych jest 20 lekarzy z całego świata, którzy przedstawiają najlepsze pomysły na projekty badawcze - wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK i UO, prof. UO. - To ogromne wyróżnienie i szansa na uzyskanie fachowego wsparcia w przygotowaniu do realizacji pomysłu, zdobycia kontaktów i unikalnej, najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu diabetologii. Cieszę się, że w gronie tegorocznych uczestników znalazła się przedstawicielka naszego ośrodka.

  Prof. Chobot sama jest absolwentką takiej szkoły (w tym roku odbywa się 20. edycja programu), a od kilku lat prowadzi też młodych badaczy - lekarzy jako mentor ISPAD.

  - Zaproponowałam realizację projektu dotyczącego badań słuchu u dzieci i młodzieży z cukrzycą, leczonych w naszym ośrodku - opowiada lek. Olga Kamińska - Jackowiak. - Chcę sprawdzić, w jaki sposób wyrównanie glikemii, w tym występowanie w przeszłości ostrych powikłań (epizodów cukrzycowej kwasicy ketonowej) wpływa na ewentualny rozwój tych powikłań. Wprowadzenie ciągłego monitowania glikemii pozwala na dokładną ocenę wyrównania glikemii i przeanalizowanie dodatkowych parametrów. Będziemy też szukać odpowiedzi, jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu u chorujących na cukrzycę.

  Ważną informacją dla pacjentów jest to, że badania słuchu i narządu równowagi będą nieinwazyjne.

  Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej już pozyskał na nie finansowanie w wysokości 110 tys. zł - grant Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

  - Planujemy przebadać wszystkich kwalifikujących się pacjentów, będących ponad naszą opieką. Grupą kontrolną będą inne dzieci hospitalizowane na naszym oddziale, które nie mają zaburzeń słuchu i nie chorują na cukrzycę - zapowiada Olga Kamińska-Jackowiak. - Udział w Szkole Młodych Naukowców ISPAD w Pradze będzie okazją do dopracowania tego projektu, żeby przyniósł jak najlepszy efekt - podsumowuje.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".