• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 428
  • Dodano: 2022-05-18 / 15:07
  • Komentarzy: 2

  Trwa III Kongres Demograficzny w Opolu

  (Fot. Dżacheć)

  Wojewoda Opolski, Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Dyrektor Instytutu Śląskiego, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu biorą udział w III Kongresie Demograficznym, który odbywa się w Łączniku Politechniki Opolskiej.


  Na krótkim briefingu poprzedzającym spotkanie, wojewoda opolski wspomniał o problemach demograficznych naszego regionu.


  - Cieszę się z obecności tak wybitnych osób tutaj w Opolu i jestem wdzięczny profesor, Przewodniczącej Rządowej Rady Ludnościowej, która wybrała na miejsce debaty Opolszczyznę. Tutaj od kilku lat mierzymy się ze zjawiskiem depopulacji. Według ostatniego spisu powszechnego ubyło 62 tysiące mieszkańców województwa. To jak populacja miasta Kędzierzyna Koźla i Zdzieszowic. Opolszczyzna może być studium przypadku, gdzie te wszystkie problemy będzie można uchwycić i wypracować. Na terenie województwa opolskiego stawialiśmy czoła temu wyzwaniu demograficznemu. Zakończony w 2020 projekt nie zakończył się sukcesem. Można domniemywać ze gdyby nie projekt specjalnej strefy demograficznej, byłoby jeszcze gorzej. Mam wielką nadzieję, że dzisiaj podczas konferencji wypracujemy jakieś kierunki wskazujące na zmierzenie się z tym problemem - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

  - III Kongres Demograficzny poświęcony jest w całości wyzwaniom demograficznym na 21 wiek. Nasze konferencje poświęcone są zagadnieniom różnym, na które mają wpływ uwarunkowania demograficzne, więc odbyliśmy konferencje dotyczące depopulacji, rynku pracy, rolnictwa. Mówiliśmy o seniorach, rodzinie, ubezpieczeniach. Na dzisiejszej ogólnopolskiej konferencji będziemy poruszać kwestie migracji zewnętrznej i wewnętrznej. Będziemy rozmawiali w kontekście rozwoju regionów - mówi Józefina Hrynkiewicz, Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.

  Dorota Szałtys dyrektor GUS zaznacza, że kongres odbywa się w roku pospisowym, gdzie są najświeższe dane.

  - Dziś zaprezentowane zostaną wyniki spisu, który był realizowany w bardzo trudnych warunkach, ale z pełnym sukcesem. To sukces przede wszystkim społeczeństwa, które zrealizowało ten spis w trakcie pandemicznych obostrzeń. W styczniu pojawiły się wyniki na inauguracji kongresu. Dzisiejsza konferencja powinna odpowiedzieć na szereg pytań. To migrację wewnętrzne determinują rozwój ośrodków, w sensie pozytywnym jak i negatywnym - słyszymy.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-18 18:15:12 [89.64.46.*] id:1639299  
  Luzi: Napisał postów [1122], status [stały bywalec] Reputacja
  A gdzie młodzież Wszechgłupia? Nie protestuje? Takie rzeczy się wyprawiają na PO?

  Nick:
  Treść:
  2022-05-18 16:58:49 [83.10.139.*] id:1639273  
  Bodziulla: Napisał postów [1764], status [Szycha] Reputacja
  UkroPol załatwi sprawę. A z tą nazwą spotkałem się na zachodzie a nie u nas!!!

  Nick:
  Treść: