• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1052
  • Dodano: 2022-05-16 / 17:44
  • Komentarzy: 4

  Mają 3 dni. Małe sarenki ofiarami wypalania traw

  fot. FB Gabinet Weterynaryjny Elza/gov.pl

  Zwierzęta trafiły w dobre ręce, ale jednego nie udało się uratować. To ofiary wiosennego wypalania traw. Niestety nie są jedyne.

  O tej akcji poinformowali strażacy ochotnicy. Kilka dni temu ruszyli do pożaru traw. Uratowali dwie małe sarenki, które nie mogły same się wydostać z objętego płomieniami terenu. Zwierzęta trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

  - Nie wiem czy maluchy przeżyją. Wypiły troszkę mleczka, ale... każde dotknięcie do pyszczka sprawia im ogromny ból. Będziemy oczywiście walczyć o nie z całych sił. Pomyślcie... ile takich zwierzaków, dzieci, piskląt, małych jeży... ile ginie ich w męczarniach przez kretynizm i brak mózgu części społeczeństwa - mówi pracownicy schroniska koło Lublina.

  Sarenkami zajęli się specjaliści z gabinetu weterynaryjnego. Sarenki miały zaledwie 2-3 dni życia, kiedy zostały ofiarami pożaru. Jedno ze zwierząt miało poparzone uszy, drogi oddechowe i pyszczek. Drugiej sarenki nie udało się uratować.

  Poważne konsekwencje
  Tymczasem każdy, kto zostanie przyłapany na wypalaniu traw, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Może skończyć się na uznaniu takiego działania za wykroczenie, za co grozi od 5 do 30 dni aresztu, grzywna od 20 do 5 tys. zł albo nagana. Gdy jednak dojdzie do przestępstwa, to skutki są poważniejsze.

  "(...) Zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10" - czytamy w Kodeksie karnym. Gdy jednak w pożarze ktoś zginął lub ciężko ucierpiał, ta kara może być jeszcze wyższa.

  "W kontekście analizowanej problematyki istotny wydaje się również zapis Kodeksu karnego sankcjonujący przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, których to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" - uzupełnia policja.

  - Kary dla takich idiotów, bo inaczej nie można ich nazwać, powinny być drakońskie - uważa nasz czytelnika. - Inaczej nic się nie zmieni. Problemem jest tu jednak nie wysokość kar, ale skuteczność w zatrzymywaniu sprawców takich pożarów. Rzadko się słyszy, żeby ktoś został za coś takiego ukarany. A to woda na młyn bezmózgich podpalaczy.

  Rolniku, stracisz dotację!
  W walkę z wypalaniem traw włączyła się także Unia Europejska. Zgodnie zasadami jej polityki rolnej za wypalanie traw rolnik może stracić dopłaty unijne

  "Prawo do nakładania kar ma również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Żeby ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe z PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż - w zależności od stopnia winy rolnika - przypomina ARiMR.

  Dodaje, że wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne. Takie osoby muszą się liczyć z obniżeniem płatności nawet o 25 proc.

  Agencja może również pozbawić dane osoby całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli zostanie stwierdzone uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-17 00:52:06 [188.123.205.*] id:1639131  
  ombre: Napisał postów [19226], status [VIP] Reputacja
  Myśliwi jakoś całą dobę strzelają do saren i wszystkiego co się rusza i jakoś zero współczucia.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2022-05-17 09:10:36 [31.0.41.*] id:1639153  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Też dużo współczucia. Ale jakoś tak jesteśmy skonstruowani że śmierć młodego sprawia nam większą przykrość.
  2022-05-17 16:36:44 [188.123.205.*] id:1639185  
  ombre: Napisał postów [19226], status [VIP] Reputacja
  Do młodych też strzelają a nawet do samic w ciąży.Tylko o tym media nie napiszą.
  2022-05-18 08:09:34 [31.0.44.*] id:1639224  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Jestem przeciwnikiem polowań wszelakich. To tak dla jasności.