• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1007
  • Dodano: 2022-05-14 / 09:56
  • Komentarzy: 2

  Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe

  (Fot. Archiwum)

  Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a planują wyjazd z Polski, powinni powiadomić o tym ZUS.

  Na Opolszczyźnie, do końca kwietnia uchodźcy z Ukrainy złożyli 10,7 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus, a wnioski te obejmowały niemal 16,5 tys. dzieci (na okresy świadczeniowe 2021/2022 i 2022/2023). Ponadto obywatele Ukrainy złożyli do końca minionego miesiąca prawie 170 wniosków o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego.

  Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na więcej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w Polsce. To z kolei oznacza utratę prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego tak istotne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS.

  Poinformować o wyjeździe cudzoziemcy mogą przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu o symbolu POG.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić czy dana osoba opuściła nasz kraj. ZUS może zweryfikować legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego. ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną.

  W przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.

  Uchodźcy powinni poinformować ZUS o wyjeździe nie tylko gdy wracają na Ukrainę ale też wtedy gdy, udadzą się do którego z krajów unijnych. W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków.

  W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy "Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze w ramach 500 plus trafią do Ukraińców w połowie maja.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-14 11:18:28 [178.37.188.*] id:1639001  
  Henryk: Napisał postów [196], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  a po co? Polaka to bogaty kraj miodem i mlekiem płynący. Powtarzam za nowym-starym prezesem NBP.

  Nick:
  Treść:
  2022-05-14 11:05:06 [5.172.233.*] id:1639000  
  opolaninn: Napisał postów [2297], status [Szycha] Reputacja
  Tak ! Już was poinformują poczekajcie haha

  Nick:
  Treść: