• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 734
  • Dodano: 2022-05-13 / 14:00
  • Komentarzy: 3

  Adam Glapiński nadal będzie prezesem NBP. Opozycja: To największy szkodnik polskiej złotówki

  (Fot. gov.pl)

  Mobilizacja prawicy sprawiła, że Adam Glapiński będzie kierował bankiem centralnym przez kolejne 6 lat. Opozycja nie zostawiła na nim suchej nitki.

  Prezesa Narodowego Banku Polskiego powołuje Sejm na wniosek prezydenta. Andrzej Duda wskazał obecnego szefa NBP Adama Glapińskiego. Posłowie przypieczętowali ten wybór.

  W głosowaniu wzięło udział 457 posłów. Za było 234, a przeciw 223. Nikt się nie wstrzymał od głosu. Będzie to druga i zarazem ostatnia kadencja Adama Glapińskiego w fotelu prezesa NBP.

  Zanim jednak dokonano wyboru odbyła się żywiołowa dyskusja. Glapiński jest szeroko krytykowany za swoje działania. Najpierw utrzymywał stopę procentową na bardzo niskim poziomie, co zdaniem jego krytyków przyczyniło się do wzrostu inflacji. Potem - od jesieni 2021 - Rada Polityki Pieniężnej, na czele której stoi prezes NBP, zaczęła podnosić stopę procentową, co spowodowało lawinowy wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych. Jak policzyli analitycy, raty wzrosły średnio o 70 procent w stosunku do 2021 roku.

  - Kandydaturę pana Adama Glapińskiego oceniamy negatywnie. Nie wypełnia on swoich konstytucyjnych obowiązków. Doprowadził do tego, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat złoty osłabł o 10 proc. wobec euro, a inflacja wzrosła do ponad 12 proc. Ta inflacja jest skutkiem błędnych decyzji, ale także arogancji i zadufania prezesa NBP, który ignorował ostrzeżenia ekonomistów, a realizował interesy partii rządzącej - mówił w Sejmie Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

  - Gdyby ktoś nie znał opozycji, to mógłby pomyśleć, że opozycja stara się dziś rozgrzeszyć Putina za wysoką inflację w całej Europie i zaatakować Adama Glapińskiego - argumentował Łukasz Schreiber z PiS.
  - Wy ludzi, którzy płacą wysokie raty kredytów macie gdzieś. Adam Glapiński jest największym szkodnikiem polskiej złotówki - przekonywał Tomasz Trela z Lewicy.

  Adam Glapiński
  Rocznik 1950. Profesor nauk ekonomicznych, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, z którym powoływał do życia Porozumienie Centrum (1990). W przeszłości był m.in. doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  Szymon Godyla Szymon Godyla Szymon Godyla
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-13 15:15:15 [46.134.80.*] id:1638961  
  liberty: Napisał postów [5092], status [Szycha] Reputacja
  Tu ma opozycja racje glapinski to największy szkodnik który zżera i niszczy nasza walutę a stary cap powinien ja chronić... Najpierw dał się poznać tym ze obok niego były dwa lachociagi wyglądające jak tanie tirówki które nie wiadomo czym się zajmowały a miały za to po kilkadziesiąt tysięcy zł miesięcznie a potem z takich akcji jak zapewnianie ze stopy procentowe jeszcze długo nie urosną a potem mówienie ze inflacja to nie jest nic złego... Skąd biorą się takie szkodniki? Wszyscy ludzie PiS i cały PiS to zaraza działająca na szkodę Polski i Polaków...

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-05-13 17:07:51 [37.19.199.*] id:1638973  
  Christian Grey: Napisał postów [111], status [wyjadacz] Reputacja
  Pierwszy raz jestem skłonny przyznać Ci rację. Co prawda inaczej ubrałbym to w słowa, ale z treścią przekazu trafiłeś w punkt. Ciekawi mnie tylko, kiedy twardy elektorat PiS zrozumie w końcu, że pieniądze nie biorą się z drukarki i że za 500+ można kupić coraz mniej. Dodatkowo rozmaite tarcze, kolejne programy "plus" powodują, iż mając nominalnie więcej, realnie możesz mniej.
  2022-05-13 15:20:49 [83.26.70.*] id:1638963  
  Krzycho: Napisał postów [4505], status [VIP] Reputacja
  no to te jego dwie blond "lalki" mają 6 lat brania kasy za nic :)))

  Nick:
  Treść: