• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 2427
  • Dodano: 2022-05-10 / 20:19
  • Komentarzy: 1

  Na spacerze warto patrzeć pod nogi. Leśnicy ostrzegają przed żmijami

  (Fot. iStock)

  Wybierając się na spacer do lasu, warto wiedzieć, co możemy tam spotkać. I nie chodzi tu o drzewa. Leśnicy opowiedzieli na Facebooku historię jednego z użytkowników, który - spacerując po lesie - natknął się na węża.

  "Wąż, na którego natknął się pan Marek, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty. Informację o spotkaniu przekazaliśmy naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zajmującym się właśnie gniewoszami"  Wielu z nas taki widok wprawiłby zapewne w osłupienie, bo pełzające gady nie kojarzą się zbyt przyjaźnie. Dlatego leśnicy przygotowali krótką instrukcję, która pomoże nam się nauczyć, jak rozpoznawać poszczególne gatunki żmii i wiedzieć, jakie zagrożenia są z nimi związane. Jak podkreślają eksperci od leśnej fauny, najczęściej występującym okazem jest beznoga jaszczurka, potocznie zwana padalcem. Nieco rzadziej możemy spotkać w lesie żmiję zygzakowatą, a w okolicach zbiorników wodnych nie powinien zaskoczyć nas widok zaskrońca. Gatunkiem, z którym spotkał się czytelnik profilu leśników, jest gniewosz plamisty. Na poniższej grafice zostały przedstawione najczęściej występujące węże wraz z opisami ich wyglądu, sposobu poruszania się, ryzykiem ukąszenia czy aktywnością typową dla danego gatunku.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-10 21:35:37 [89.67.3.*] id:1638751  
  DonPedro69: Napisał postów [9065], status [VIP] Reputacja
  Są, potwierdzam. Ostatnio widziałem w okolicy Biskupiej Kopy, a także na Przedgórzu Izerskim jakby się ktoś wybierał.

  Nick:
  Treść: