• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1145
  • Dodano: 2022-05-04 / 16:12
  • Komentarzy: 0

  Oszuści uderzają w czuły punkt. Nie otwieraj takich maili

  Internetowi przestępcy rozpoczęli nową akcję. Polacy są zalewani mailami, które ma wysyłać rząd.

  Czas przeprowadzenia tej operacji nie jest przypadkowy. Właśnie kończy się "sezon PIT-owy". Do poniedziałku 2 maja trzeba rozliczyć się z fiskusem. Wiele osób, które już to zrobiło, czeka na pieniądze za skarbówki, bo w zeznaniu wyszło im, że państwo ma im oddać nadpłacony podatek.

  I właśnie tę sytuację wykorzystują teraz internetowi przestępcy. Rozsyłają maile, które rzekomo pochodzą z Ministerstwa Finansów.

  "Ministerstwo Finansów zwraca podatki zapłacone w 2021 r. Twój zwrot podatku w wysokości 375,10 zł. Proszę odebrać zwrot pieniędzy przed 01.05.2022Odbierz teraz. *proszę postępować zgodnie z instrukcjami, abyśmy wiedzieli, gdzie zwrócić podatki z 2021 r. @ 2022 Ministerstwo Finansów" - to jedna z przykładowych treści takiej wiadomości.

  W tym akurat przypadku jest mowa o granicznej dacie 1 maja, ale eksperci z serwisu niebezpiecznik.pl ostrzegają, że tego typu wiadomości mogą przychodzić przez całą majówkę.
  Wskazanie konkretnej daty to jedna z metod działania oszustów, którzy w ten sposób chcą wywrzeć na adresacie presję i zmusić go do szybkiego działania (nie dając czasu na zastanowienie się), czyli np. wejście na jakąś stronę lub kliknięcie w link.

  Można odnieść wrażenie, że faktycznie mail został wysłany przez pracowników resortu. Wiadomość jest krótka i rzeczowa, a sama nazwa, z której została nadana, sugeruje instytucję państwową. To Finanse gov.
  Jest to jednak oszustwo. Pod wyrazami "odbierz teraz" kryje się link. Po jego kliknięciu użytkownik zostaje przeniesiony na stronę o nazwie podatki.gov.pl. Widnieje na niej godło Polski, co nadal na upewniać ofiarę w tym, że ma styczność z organizacją państwową.

  Na stronie znajduje się kilka rubryk, a ich wypełnienie będzie zgubne. Trzeba podać dane z karty płatniczej i zaakceptować operację.

  "Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości, które trafiają do podatników, a w treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fikcyjnego konta urzędu skarbowego" - wyjaśnia MF
  I tłumaczy: "Wiadomości są próbą wyłudzenia danych. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym".

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".