• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1688
  • Dodano: 2022-04-30 / 08:24
  • Komentarzy: 2

  Rozpoczęła się majówka. Gdzie obowiązują jeszcze certyfikaty covidowe?

  Obawa przed zakażeniem koronawirusem wciąż istnieje, dlatego nie wszystkie państwa zniosły restrykcje covidowe. Warto pamiętać - wybierając się chociażby na majówkowy wypad, gdzie jeszcze przyda nam się paszport covidowy.


  Podstawowym celem dokumentu miało być ułatwienie przemieszczania się po Europie, ale w wielu krajach jego okazanie było też warunkiem wstępu do restauracji, hotelu, kina czy na koncert.

  Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w czwartek przedłużenie o rok, do 30 czerwca 2023 r., ważności Unijnego Certyfikatu Covid, który miał wygasnąć 30 czerwca. Taki dokument będzie nam przydatny w kilku europejskich krajach, ale zapominać o nim nie warto - bo sytuacja i restrykcje zmieniają się bardzo dynamicznie.

  Na tę chwilę unijny certyfikat covidowy (otrzymywany po przyjęciu odpowiedniej ilości dawki szczepienia) obowiązuje już w niewielu krajach, co nie znaczy, że możemy o nim zapomnieć. Po niemal roku od jego wprowadzenia kraje UE zniosły większość covidowych restrykcji i certyfikat jest obecnie wymagany przy wejściu do niektórych miejsc publicznych we Włoszech, na Cyprze i w Grecji. W niektórych państwach certyfikat nie jest wymagany nawet przy przekraczaniu granicy. Zdarza się, że nikt go wcale nie sprawdza.

  CYPR

  Certyfikat covidowy będzie nam potrzebny przy wejściu do niektórych przestrzeni publicznych, w tym restauracji, barów i placówek opieki zdrowotnej. Od 11 kwietnia nie jest wymagany w przypadku większych obiektów, takich jak muzea i centra handlowe, czy festiwali.

  GRECJA

  Do końca kwietnia należy posiadać dokument szczepienia, by korzystać z miejsc publicznych kawiarnie, restauracje i muzea).

  Specjalna przepustka będąca dowodem zaszczepienia lub przechorowania COVID-19 jest wymagana przy wejściu do pomieszczeń restauracji, barów, siłowni i na wszelkiego rodzaju występy. Podstawowa przepustka, taka jak certyfikat unijny, tzn. uwzględniająca również negatywny wynik testu, wystarcza obecnie przy korzystaniu z samolotów, promów i pociągów, a także przy wejściu na imprezy plenerowe.

  AUSTRIA

  W Austrii dopiero od 16 kwietnia wstęp do restauracji, barów i siłowni możliwy jest bez okazania dowodu zaszczepienia lub wyzdrowienia po COVID-19.

  FRANCJA

  Certyfikat nadal wymagany jest we Francji, ale jedynie przy wejściu do zakładów opieki zdrowotnej, domów spokojnej starości oraz ośrodków dla osób wymagających szczególnej opieki i niepełnosprawnych. Dodatkowo nieszczepieni podróżni z UE przy wjeździe do Francji muszą przedstawić negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 24 godzin przed podróżą.

  CHORWACJA i DANIA

  Certyfikat covidowy jest nadal wymagany przy wstępie do niektórych miejsc publicznych, np. klubów. Podobnie jest w Danii, gdzie mimo zniesienia krajowych koronarestrykcji, dopuszczone jest, by poszczególne instytucje wymagały od gości okazania dowodu zaszczepienia.

  Niektóre kraje zrezygnowały ze sprawdzania certyfikatu covidowego przy przekraczaniu ich granic. Od 9 kwietnia wszyscy obywatele UE mogą wjechać do Chorwacji bez żadnych ograniczeń związanych z COVID-19. Podobne zasady wprowadziły też Irlandia, Łotwa, Litwa, Dania, Holandia, Rumunia, Słowenia i Szwecja. Od 2 maja do ich grona dołączy Szwajcaria, uznająca dotychczas unijny certyfikat.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".