• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1772
  • Dodano: 2022-04-27 / 09:30
  • Komentarzy: 0

  Oszuści działający metodą "na policjanta" zatrzymani

  (Fot. KWP Opole)

  Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wraz z policjantami z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 32 oraz 42-latka podejrzanych o oszustwa na tzw. policjanta. W trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli przy nich ponad 20 000 złotych pochodzące z przestępstw. Mężczyźni mieli oszukać starsze osoby na ponad 100 000 złotych. Obaj usłyszeli łącznie 9 zarzutów. Teraz podejrzanym grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

  Z początkiem kwietnia tego roku policjanci zauważyli wzmożoną działalność oszustów. W każdym z przypadków przestępcy podawali się za policjantów i wmawiali seniorom, że oszczędności ich życia są zagrożone. Nie dając im chwili do namysłu i wywołując presję czasu, nakłaniali ich do wyrzucenia pieniędzy przez okno. Sprawami tymi zajęli się kryminalni z KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Kędzierzyna-Koźla. Dzięki zebranym informacjom oraz pracy operacyjnej policjanci ustalili osoby mogące mieć związek z oszustwami.

  21 kwietnia, na autostradzie A1, kryminalni zatrzymali 32 oraz 42-latka. Mężczyźni widząc policjantów próbowali jeszcze uciekać. Obaj zostali szybko zatrzymani i obezwładnieni. W czasie przeszukania pojazdu, którym podróżowali, funkcjonariusze znaleźli ponad 16 000 złotych oraz blisko 4 000 złotych schowane w mieszkaniu jednego z mężczyzn mające pochodzić z przestępstwa. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, którymi obaj posługiwali się podczas rozmów z seniorami.

  Zdaniem śledczych szajka działała na terenie województwa opolskiego od końca marca br. W tym czasie zdołała oszukać kilku seniorów. Wstępne straty poszkodowanych zostały oszacowane na ponad 100 000 złotych. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie mężczyznom zarzutów popełnienia szeregu oszustw i usiłowań. Obaj usłyszeli łącznie 9 zarzutów.
  Teraz obojgu grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

  Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

  Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność - jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;

  jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;

  nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;

  nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;

  nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;

  poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

  Pamiętaj!

  - Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem

  - Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, "akcjach policyjnych"

  - Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust

  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".