• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1880
    • Dodano: 2022-04-26 / 18:52
    • Komentarzy: 5

    Więcej na kontach emerytów. "Czternastki" będą wyższe!

    Więcej na kontach emerytów. "Czternastki" będą wyższe!

    (Fot. iStock)

    Dobre wieści dla emerytów i rencistów. Pod koniec roku zostanie wypłacona dodatkowa, 14 już emerytura, a na konta wpłynie więcej pieniędzy, niż się spodziewano.

    Rząd premiuje emerytów i rencistów, wypłacając im co roku wiosną 13 emeryturę. To świadczenie zapisane jest w ustawie. W tym roku wyniosło 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę.

    Zobacz takze Fundacja DOM od 35 lat wspiera rodziny. Dziś zaprasza na festyn w centrum Opola

    To pieniądze, które trafiają nie tylko do emerytów, bo należą się każdemu, kto pobiera:
    emeryturę,
    rentę,
    nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
    świadczenie Mama 4 plus,
    świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
    renty inwalidzkie wojenne/wojskowe.

    Bardzo podobne zasady obowiązują przy wypłacaniu 14 emerytury. Zasadnicza różnica między świadczeniami polega na tym, że "czternastka" nie jest zapisana w ustawie. Po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku i zgodnie z zapowiedziami polityków miała wejść na stałe do kalendarza wypłaty świadczeń.

    Zobacz takze Zełenski odesłał Order Orła Białego. Odpowiedź na decyzję prezydenta Nawrockiego

    Pod koniec ubiegłego roku były już minister finansów ogłosił, że jednak było to działanie jednorazowe. Jako że w polityce nie ma nic pewnego, więc dla odmiany premier poinformował, że w 2022 r. "czternastka" będzie. Potwierdziła to niedawno Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
    Wypłata spodziewana jest jesienią. Najpewniej w listopadzie.

    "Czternastka" od "trzynastki" różni się także tym, że nie każdy z uprawnionych otrzymuje pełna kwotę. Na 1338,44 zł brutto mogą liczyć tylko osoby, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Jeżeli ktoś otrzymuje więcej, to dodatkowe świadczenie jest pomniejszane w myśl zasady: złotówka za złotówkę.
    Jednak - jak donosi "Gazeta Wyborcza" - w tym roku ma być inaczej. Rząd chce zmienić próg przychodowy. Planuje, że będzie ona wynosiła nie 2900 zł jak przed rokiem, ale 3100 zł brutto. A to oznacza, że więcej osób otrzyma pełną "czternastkę".

    "Dodatkowe pieniądze dostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów (ok. 7,8 mln osób otrzyma pełną kwotę, a blisko 1,2 mln osób będzie miało zmniejszone świadczenie)" - wyliczyła GW.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-04-27 10:05:33 [80.49.158.*] id:1637912  
    tarantula76: Napisał postów [49], status [rozkręca się] Reputacja
    Im bliżej wyborów, tym więcej pustych papierów. Drukarnie nie nadążą. Wenezuelski scenariusz władza skrupulatnie odrabia.

    Nick:
    Treść:
    2022-04-27 06:40:17 [46.205.212.*] id:1637886  
    neon: Napisał postów [3010], status [Szycha] Reputacja
    Dziękujemy.

    Nick:
    Treść:
    2022-04-26 22:01:56 [5.173.65.*] id:1637878  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    Wnusie zacieraja raczki

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2022-04-26 22:05:50 [90.156.124.*] id:1637879  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Ponoć ojciec Tadeusz bardziej... ;)
    2022-04-26 22:46:10 [5.173.65.*] id:1637883  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    Ten, to nawet nogami przebiera