Sobotnie świętowanie rozpoczęło się o godz. 12:00 inscenizacją historyczną przy studni Świętego Wojciecha na Wzgórzu Uniwersyteckim. To moment, w którym można było "zobaczyć" Św. Wojciecha i poznać najważniejsze momenty z jego życia, a przede wszystkim legendę o pobycie świętego w Opolu. Po przedstawieniu kolorowy korowód wyruszył przez Rynek w stronę Zamku Górnego, gdzie ma miejsce jarmark historyczny.
Na jarmarku tradycyjnie można zaopatrzyć się w pyszne smakołyki oraz oryginalne rzemiosło. Każdy może spróbować swoich sił w garncarstwie, kowalstwie czy tkactwie. A na pamiątkę tego wszystkiego opolanie mają możliwość wybić monetę z podobizną Św. Wojciecha.
Specjalnie na tę okazję rozdawane są również Precle Opolskie, według starej receptury i zgodnie z przywilejem wydanym przez Księcia Jana Dobrego. Podczas całego wydarzenia będzie można zwiedzić nieodpłatnie Zamek Górny z przewodnikami i atrakcjami.
Podczas Święta Wojciechowego nie zabraknie także muzycznych akcentów. O godz. 13:00 zagra zespół Lubov, który eksperymentuje ze słowiańską muzyką ludową i folkową. A na zakończenie, o godz. 18:00 usłyszymy Slavograjkę - jednoosobowy projekt muzyczny skrzypaczki i improwizatorki muzycznej Zuzanny Ciszewskiej.
wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP]
Dlaczego nie było żadnego info o stoiskach z włoskimi wyrobami na Rynku? Jakaś specjalna okazja była?