• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 3973
  • Dodano: 2022-04-24 / 09:16
  • Komentarzy: 0

  Nowy urlop na rodzinne kłopoty. Nie będziesz się martwił o opiekę

  (Fot. Pixabay)

  Do 2 sierpnia tego roku Polska musi przyjąć dyrektywę unijną work-life balance. Dzięki niej pracownicy zyskają prawo do nowego rodzaju urlopu. Komu i kiedy przysługuje?

  Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. dyrektywa work-life balance) przyjrzał się serwis Infor. Według jej założeń, pracownicy powinni mieć prawo do dodatkowego urlopu opiekuńczego. I powinien on wynosić 5 dni.

  Co to jest?
  Urlop opiekuńczy ma umożliwić pracownikom zapewnienie opieki lub wsparcia krewnemu albo osobie zamieszkującej z nim w tym samym gospodarstwie domowym. Pod warunkiem, że wymagają one znacznej opieki lub wsparcia ze względów medycznych.

  Kogo dotyczy?
  Unijny dokument - oprócz opieki nad dziećmi - zachęca do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad innymi krewnymi (np. rodzeństwo, dziadkowie). Należy pamiętać, że w takich przypadkach państwa członkowskie mogą wymagać zaświadczenia lekarskiego dotyczącego potrzeby zapewnienia opieki z powodów medycznych.

  Co się zmieni?
  Zgodnie ze zmianami, które znajdą się w Kodeksie pracy, pracownik będzie miał prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni. Przy założeniu, że spełnia opisane wyżej warunki (np. wskazanie medyczne).

  Wniosek o urlop opiekuńczy
  Żeby uzyskać urlop opiekuńczy, pracownik powinien złożyć wniosek o urlop w postaci papierowej lub elektronicznej. Musi zrobić to w terminie 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać:• imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,• przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia,• stopień pokrewieństwa z pracownikiem.

  Urlop opiekuńczy będzie wliczał się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".