• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1097
  • Dodano: 2022-04-23 / 09:42
  • Komentarzy: 1

  Duże zainteresowanie "żłobkowym"

  (Fot. Archiwum)

  Już blisko 70 proc. uprawnionych w tym roku złożyło wniosek do ZUS o tzw. żłobkowe. Dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to maksymalnie 400 zł miesięcznie i nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców.

  W tym roku przewidywana liczba dzieci objętych wsparciem w postaci "żłobkowego" ma wynieść co najmniej 110 tys. Jak dotąd złożono wnioski obejmujące ponad 73 tys. dzieci. To blisko 70 proc. wszystkich uprawnionych.

  Przy określaniu prawa do świadczenia żłobkowego nie obowiązuje kryterium dochodowe, a dofinansowanie do 400 zł miesięcznie ZUS będzie przekazywał bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem.

  Dofinansowanie dotyczy okresu, który nie jest objęty rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO). Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

  Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie.

  Choć wnioski o "żłobkowe" można składać od 1 kwietnia 2022 r., to dofinansowanie przysługiwać będzie z wyrównaniem od 1 stycznia br., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-04-23 16:05:40 [89.67.142.*] id:1637643  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Powinno być wyłącznie dla ludzi pracujących.

  Nick:
  Treść: