• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 997
  • Dodano: 2022-04-11 / 11:35
  • Komentarzy: 1

  Zamiast nowego telefonu otrzymał pudełko wypełnione granulatem

  (Fot. KPP Strzelce Opolskie)

  Wirtualne zakupy to niestety również miejsce działania oszustów, którzy podszywają się pod zarówno pod kupujących jak i sprzedających. Przekonał się o tym 38-letni mieszkaniec powiatu strzeleckiego, który zakupił na jednym z portali ogłoszeniowych telefon komórkowy. Zamiast sprzętu elektronicznego otrzymał paczkę wypełnioną granulatem. W ten sposób stracił blisko 1000 zł.

  Kilka dni temu 38-letni mieszkaniec Strzelec Opolskich zakupił za pośrednictwem jednego z portali ogłoszeniowych telefon komórkowy. Po kilku dniach odebrał zamawianą przesyłkę. Ku jego zdziwieniu paczka, którą otrzymał nie zawierała smartfona, była za to w całości wypełniona szarym granulatem. Wówczas mężczyzna zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa. W ten sposób 38-latek stracił blisko 1000 zł.

  Przed nami okres Świat Wielkanocnych, który dla wielu osób kojarzy się z obdarowywaniem bliskich upominkami. Strzeleccy policjanci po raz kolejny przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji internetowych:

  - zachowajmy czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż

  - jeśli to możliwe wybierajmy opcję odbioru przesyłki "za pobraniem"

  - dokładnie sprawdzajmy zawartość przesyłki w obecności kuriera

  - nie klikajmy w linki, w szczególności przesłane nam przez nieznane osoby

  - kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości

  - logujmy się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować nas na stronę banku

  - nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu

  - jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji.

  Wielkanoc to również czas spotkania z bliskim osobami. Wykorzystajmy zbliżającą się okazję i porozmawiajmy z członkami naszych rodzin, zwłaszcza z seniorami o tym jak nie paść ofiarą przestępców. Opowiedzmy im o metodach działania oszustów "na wnuczka" oraz "na "policjanta ". Przypomnijmy im, by pod żadnym pozorem nie przekazywali żadnej kwoty pieniędzy nieznanym osobom. Nie pozwólmy, by stracili dorobek swojego życia.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-04-11 14:57:43 [194.29.183.*] id:1636704  
  Barti: Napisał postów [340], status [pismak] Reputacja
  "- dokładnie sprawdzajmy zawartość przesyłki w obecności kuriera". Tak, tyle tylko, że w przypadku przesyłki za pobraniem, aby móc ją sprawdzić w obecności kuriera, trzeba wpierw mu za tę przesyłkę zapłacić (całą kwotę pobrania). Dopiero wówczas kurier pozwoli ci (i to też zazwyczaj z wielką łaską) sprawdzić zawartość przesyłki. W przypadku uszkodzonej zawartości przesyłki powinno się spisać z kurierem protokół szkody. Na tej podstawie można zgłosić reklamację u sprzedawcy. Nie wiem tylko, jak to jest w przypadku, gdy zawartość przesyłki się kompletnie nie zgadza czyli np. zamiast zamówionego urządzenia otrzymaliśmy przysłowiową cegłę, przy zamówieniu od osoby prywatnej.

  Nick:
  Treść: