• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 696
  • Dodano: 2022-04-11 / 15:18
  • Komentarzy: 3

  Wielki Tydzień. Po dwóch latach przygotowania do Wielkanocy bez obostrzeń

  (Fot. iStock)

  Dziś rozpoczął się Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią jest Triduum Paschalne. W tym roku wiernych nie czekają żadne pandemiczne ograniczenia.

  Przez ostatnie dwa lata wierni mieli utrudnione przygotowanie się do Wielkanocy. Z powodu covidowych obostrzeń, które wprowadzały limit osób w kościołach i odstęp między wiernymi, nie każdy mógł wziąć udział w mszach podczas Wielkiego Tygodnia.
  Z tym już koniec, bo niemal wszystkie pandemiczne obostrzenia zostały zniesione. To oznacza, że w nabożeństwach można wziąć udział bez ograniczeń.

  Wielki Tydzień
  Wielki Tydzień to czas, podczas którego katolicy przygotowują się do Wielkanocy - święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ten czas rozpoczął się w niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową. Zakończy się w nieszporami Wielkiej Niedzieli.

  Wielki Poniedziałek zaczyna oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tego dnia - jak głosi Ewangelia św. Marka - Jezus wszedł do świątyni i zaczął wypędzać sprzedających w niej kupców. W ten sposób oczyścił świątynię jerozolimską i jasno stwierdził: "Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców".
  W Wielki Wtorek wierni wysłuchują w kościołach zapowiedzi zdrady Judasza oraz zaparcia się św. Piotra, co przewidział Jezus. W środę natomiast "dochodzi do zdrady". W Ewangelii wspomniany jest ten moment, a podczas liturgii słowa jest odczytywany fragment Ewangelii Mateusza.

  Triduum Paschalne
  Najważniejszy okres Wielkiego Tygodnia zaczyna się w czwartek. To Paschalne Misterium Chrystusa. Rano w kościołach odprawiana jest msza krzyżma, a wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej, z obrzędem obmycia nóg.
  "Pierwsza doba, która rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej - to misterium Chrystusa ukrzyżowanego. Druga doba, od piątku wieczorem poprzez liturgię Męki Pańskiej, bo wtedy Kościół nie sprawuje Eucharystii, to misterium Chrystusa pogrzebanego. I wreszcie ta najważniejsza liturgia Wigilii Paschalnej - to misterium Chrystusa zmartwychwstałego" - Konferencja Episkopatu Polski przytacza słowa bp. Piotra Gregera, przewodniczącego
  Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

  W Wielki Piątek nie ma mszy, a centrum liturgii Męki Pańskiej stanowi adoracja Krzyża.
  "To jest ten szczególny moment, kiedy doświadczamy bezgranicznej miłości Boga, dzięki której dokonało się zbawienie świata" - wyjaśnia bp Greger. I tłumaczy, że tego dnia w kościołach milczą organy. Ma to być czas ciszy łączenia się z umierającym Chrystusem.

  W piątek także wieczorem odbywają się drogi krzyżowe, a wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Z kolei nocą w kościołach odbywa się czuwanie modlitewne połączone ze sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania.

  Wielka Sobota. To czas adoracji Pana Jezusa w grobie i święcenie pokarmów. Tego dnia przychodzi się z koszykami wielkanocnymi, które są skrapiane przez księdza wodą święcona. W Wigilię Paschalną odbywa się także procesja rezurekcyjna (jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego; jeśli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół raz lub trzy razy).
  Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zaczyna się mszą "ogłaszającą światu radość".

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-04-11 18:37:33 [83.30.24.*] id:1636754  
  dzony: Napisał postów [6306], status [VIP] Reputacja
  ja to zrobiłem już dawno temu ;) warto tą sektę zostawić i żyć po swojemu.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-04-11 20:03:02 [83.10.174.*] id:1636766  
  Bodziulla: Napisał postów [1937], status [Szycha] Reputacja
  Ogólnie, nie jest to przyjęte jako sekta a jako DOGMAT.
  2022-04-11 15:49:14 [83.10.174.*] id:1636718  
  Bodziulla: Napisał postów [1937], status [Szycha] Reputacja
  Powrócił z UA i jesteśmy ZDROWI!!!

  Nick:
  Treść: