• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2234
  • Dodano: 2022-04-10 / 17:17
  • Komentarzy: 1

  To niemal pewne, że rzeżuchy nie zjemy w te święta

  (Fot. Lasy Państwowe)

  Co roku tradycyjnie sypiemy nasiona na mokrą watę i wyrastają zielone, ostre w smaku rośliny. Ich intensywny zapach unoszący się od momentu podlania nasion - do pełnego wzrostu drażni nozdrza jeszcze na kilka dni przed świętami. Jeśli byliście pewni, że siejecie rzeżuchę - właśnie Lasy Państwowe obaliły ten fakt.


  Wielkanocna zielona roślina o drobnych listkach, rośnie bardzo szybko, a jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. O dziwo nie jest to...rzeżucha, mimo że pod taką nazwą jej nasiona można kupić niemal w każdym sklepie.

  Jedliście kiedyś rzeżuchę? Otóż prawdopodobnie... nie, bo przed Wielkanocą sialiście "pieprzycę". Na obszarze Polski występuje naturalnie 9 gatunków tradycyjnie zaliczanych do rodzaju rzeżucha (Cardamine) oraz 4 gatunki dawniej zaliczane do rodzaju żywiec (Dentaria), współcześnie włączane do rodzaju Cardamine. Żadna z nich nie przypomina jednak tej "rzeżuchy", która zdobi wielkanocny stół.

  - To, co wysiewamy na bibułkę lub do siewników i spożywamy w postaci kiełków, to Pieprzyca siewna (Lepidium sativum) rodzima dla południowo zachodniej Azji i północno zachodniej Afryki, zwyczajowo, potocznie (acz w gruncie rzeczy nieprawidłowo) w Polsce nazywana rzeżuchą - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

  Prawdziwa rzeżucha (Cardamine sp.) jest reprezentowana w Polsce przez kilka gatunków zasiedlających różnorodne siedliska - lasy (np. rzeżucha leśna czy niedawno włączone do rodzaju żywce), mokradła (np. rzeżucha gorzka) czy łąki (np. rzeżucha łąkowa).


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-04-10 20:34:50 [188.123.205.*] id:1636645  
  ombre: Napisał postów [19171], status [VIP] Reputacja
  Nigdy nie jadłem nie jem i nie będę jadł.

  Nick:
  Treść: