• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 896
  • Dodano: 2022-03-28 / 08:20
  • Komentarzy: 0

  Oscary 2022. Znamy najlepsze filmy i najlepszych aktorów

  (Fot. Diuna)

  Najsławniejsze nagrody filmowe przyznane. W tym roku do Oscara był nominowany polski obraz "Sukienka". Czy zdobył statuetkę?

  Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostały przyznane w nocy z niedzieli na poniedziałek. Co do tego, czy Oscary są najważniejszymi wyróżnieniami w branży, trwa dyskusja, ale nie ma wątpliwości, że są najpopularniejsze.

  W tym roku zwycięzcą gali oscarowej okazał się film "Coda". To amerykański dramat o młodej dziewczynie, która jako jedyna w swojej rodzinie słyszy. W pewnym momencie musi wybrać pomiędzy muzyczną pasją, a wzięciem odpowiedzialności za bliskich.

  Co do liczby zdobytych statuetek, to najwięcej - bo osiem - dostali twórcy "Diuny". To pierwsza cześć bardzo dokładnie przygotowanej space opery.

  W gronie nominowanych była także polska "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. "Julia mieszka na polskiej wsi. Jej muzyka to death metal. Jej ulubiona rozrywka: gra na automatach. Pracuje w przydrożnym motelu dla kierowców. Jest samotna, nigdy nie miała mężczyzny, nigdy nie doświadczyła fizyczności. Julia cierpi na karłowatość, a całe jej życie podyktowane jest wzrostem - społeczność lokalna nie może zaakceptować jej odmiennego wyglądu. Wszystko się zmienia, gdy jej drogi krzyżują się z przystojnym kierowcą ciężarówki. Ich oczy się spotykają. Serce Julii bije szybciej. Mężczyzna wkrótce staje się przedmiotem jej miłosnej, niemal erotycznej obsesji" - tak "Sukienkę" opisuje jej dystrybutor.
  Obraz był nominowany w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Łysiak nie zdobył Oscara.
  Powędrował on do twórców "The long goodbye".

  Oscary 2022
  "Coda"
  REŻYSERIA Jane Campion - "Psie pazury"
  AKTORKA Jessica Chastain - "Oczy Tammy Faye"
  AKTOR Will Smith "King Richard. Zwycięska rodzina"
  AKTOR DRUGOPLANOWY Troy Kotsur - "CODA"
  AKTORKA DRUGOPLANOWA Ariana DeBose - "West Side Story"
  SCENARIUSZ ORYGINALNY "Belfast"
  SCENARIUSZ ADAPTOWANY "CODA"
  ANIMACJA "Nasze magiczne Encanto"
  FILM MIĘDZYNARODOWY "Drive My Car"
  DOKUMENT "Summer of Soul"
  ZDJĘCIA "Diuna"
  MUZYKA "Diuna"
  PIOSENKA No Time To Die - "Nie czas umierać"
  EFEKTY SPECJALNE "Diuna"
  CHARAKTERYZACJA "Oczy Tammy Faye
  SCENOGRAFIA "Diuna"
  KOSTIUMY "Cruella"
  MONTAŻ "Diuna"
  DŹWIĘK "Diuna"
  FILM KRÓTKOMETRAŻOWY "The long goodbye"
  KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT "The Queen of Basketball"
  KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA "The Windshield Wiper"

  Oscary i wojna
  Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów ofiary rosyjskiej inwazji na Ukrainę uczczono minutą ciszy. O toczącej się wojnie opowiedziała gościom uroczystości Mila Kunis, aktorka pochodząca z Ukrainy.

  Wcześniej ona i jej mąż Ashton Kutcher prowadzili zbiórkę internetową na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zebrali około 35 milionów dolarów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował im za to osobiście.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".