• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 2241
  • Dodano: 2022-03-25 / 17:24
  • Komentarzy: 3

  Skanujesz kod i tracisz wszystkie pieniądze

  Oszuści znaleźli nowy sposób na kierowanie swoich ofiar do zainfekowanych linków. Chcąc ominąć zabezpieczenia przed spamem, teraz przesyłają informacje zamaskowane kodem QR.

  Kwadratowe znaczki QR stosowane są powszechnie w celu natychmiastowego otwarcia witryny internetowej po ich przeskanowaniu urządzeniem mobilnym. W wielu przypadkach rozwiązanie to znacznie ułatwia przesyłanie informacji. Możemy np. przejść do witryny ulubionego sklepu i zapoznać się z jego ofertą czy automatycznie wprowadzić do formularza dane pobrane z dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu, kiedy porównujemy oferty ubezpieczeń.

  Okazuje się jednak, że prostotę tego narzędzie dostrzegli i wykorzystują również cyberprzestępcy, o czym alarmuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działający przy Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF)."Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa na kupującego. Aby dokonać płatności, wymagają użycia kodu QR, gdzie w dalszym etapie zostajemy przekierowani do fałszywej strony banku" - czytamy w jednym z postów na Twitterze.Eksperci ostrzegają, że - wykorzystując QR - łatwo można zamaskować niebezpieczne linki. Działanie to jest stosowane głównie w portalach ogłoszeniowych i platformach sprzedażowych. Jeśli wpadniemy w sidła przestępców i zeskanujemy kod, zostaniemy przeniesieni do fałszywej strony banku, która rzekomo ma posłużyć nam do odebrania środków od kupującego. Wprowadzając dane do formularza logowania, w rzeczywistości przekażemy je osobom trzecim, które będą mogły wykonywać operacje na naszym rachunku bankowym.

  Podobny schemat stosowany jest również w odwrotnej sytuacji - jeśli jesteśmy użytkownikami dokonującymi zakupu, złodzieje będą wymagali od nas zeskanowania kodu w celu dokonania płatności. W ten sposób możemy stracić wszystkie oszczędności w ciągu kilku minut. Dlatego specjaliści apelują, żeby nie skanować kodów z nieznanych nam źródeł.

  1/2Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa na kupującego. Aby dokonać płatności wymagają użycia kodu QR, gdzie w dalszym etapie zostajemy przekierowani do fałszywej strony banku.Pamiętajcie, że za pomocą kodów QR można w łatwy sposób zamaskować niebezpieczne linki!

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-03-25 20:11:31 [83.4.116.*] id:1635617  
  Gaz: Napisał postów [4813], status [VIP] Reputacja
  Komórkowcy,plaćcie dalej telefonami w sklepach,pójdziecie z torbami

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2022-03-27 09:54:09 [31.0.33.*] id:1635659  
  wojtasoks: Napisał postów [10646], status [VIP] Reputacja
  Wystarczy używać mózgu.
  2022-03-27 11:40:09 [46.134.149.*] id:1635664  
  Polpha: Napisał postów [8875], status [VIP] Reputacja
  Trzeba go mieć