• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 719
  • Dodano: 2022-03-21 / 15:13
  • Komentarzy: 0

  Świadczenia w ZUS: ruszyła infolinia dla obywateli Ukrainy

  (Fot. Archiwum)

  W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego w wyniku konfliktu zbrojnego.

  Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania o świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. Wśród osób obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

  - Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o tym jak wypełnić i wysłać wniosek oraz jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

  Na stronie internetowej Zakładu od końca lutego dostępne są informacje w języku ukraińskim. Zainteresowani mogą się z nich dowiedzieć gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

  Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie opcja założenia profilu w języku ukraińskim.

  Uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego tego roku i zadeklarują, że pozostaną na terenie Polski, ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenia na dzieci czyli 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy lub dofinansowanie do żłobka oraz świadczenie Dobry Start czyli 300 plus.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".