• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2993
    • Dodano: 2022-03-02 / 15:28
    • Komentarzy: 4

    Ekspert: Zełenski może skryć się w bunkrze, ale z Kijowa nie wyjedzie

    Ekspert: Zełenski może skryć się w bunkrze, ale z Kijowa nie wyjedzie

    fot. Volodymyr Zelenskyy Fan Page Twitter

    Dziś ukraińscy żołnierze krzyczą do rosyjskich: Myśleliście, że nasz prezydent jest clownem, a okazał się żelaznym jokerem - mówi dr Janusz Kowalski z Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie.

    Wyjaśnijmy od razu, jaką rolę w Ukrainie pełni prezydent? Jest tam system prezydencki, czy kanclerski?

    Hybrydowy, prezydencko-parlamentarny. Prezydent Ukrainy ma ogromną władzę. Dlatego jest tak ważny i dlatego on sam jak i jego postawa ma ogromne znaczenie.

    Teraz Wołodymyr Zełenski jest szalenie popularny, ale nie zawsze tak było. Kiedy trzy lata temu byłym w Kijowie, ludzie nie mówili o nim przychylnie. Mówiono nawet, że jest prorosyjski.

    Tak było, a zaczęło się to jeszcze podczas wyborów prezydenckich. Wtedy Zełenskiego zaczęto określać jako prorosyjskiego. Jego przeciwnicy mówili, że nie jest prawdziwym, ukraińskim patriotą. Wzięło się to z dwóch kwestii - jest pochodzenia żydowskiego i mówi po rosyjsku.

    Zobacz takze Neo-Nówka zakończyła sobotni wieczór w Opolu. Nie zabrakło polityki i kultowych skeczy

    To źle?

    Nie. Wielu ukraińskich patriotów mówi po rosyjsku. W wielu patriotycznych domach mówi się po rosyjsku. Kiedy w 2014 roku byłym w Donbasie spotkałem członka Prawego Sektora, czyli proukraińskiej formacji. Podszedł zamaskowany, ale po oczach widziałem, że to młody człowiek. Zacząłem z nim rozmawiać po ukraińsku, a on odpowiadał po rosyjsku. Poprosiłem, aby mówił po ukraińsku i odparł: Janusz, ja rozumiem ukraiński, rozumiem co mówisz, ale po ukraińsku nie umiem rozmawiać. Posługiwanie się językiem rosyjskim nie oznacza, że ktoś nie jest Ukraińcem.

    Zełenski posługuje się rosyjskim i nawet podczas przemówień, kiedy używa ukraińskiego, przechodzi na rosyjski. W ten sposób trafia do większej liczby osób.

    Dziś wiadomo, że prezydent nie sprzyja Rosji, ale czy wcześniej takie zrzuty były uzasadnione?

    W mojej ocenie nie. Nigdy nie był politykiem prorosyjskim.

    Zobacz takze Natalia Kukulska i Maria Szabłowska odsłoniły swoje gwiazdy w Opolu

    Ale kiedy startował na prezydenta, wyglądało to na wygłup. Zełenski to aktor, komik, który popularnym serialu grał prezydenta kraju. Zmienił się od tego czasu.

    Bardzo. Sądzę, że uwierzył w siebie i przyjął tę rolę, którą jak widać realizuje dobrze. Kiedy startował w wyborach walczył z urzędującym wówczas prezydentem Perto Poroszenką. Ten właśnie kreował się na ukraińskiego patriotę. Mówił po ukraińsku, jego hasłem było: Język, Kościół i armia. Zełenski go jednak licytował. Mówił, że zaufał Poroszenko, że na niego głosował, ale prezydent go zawiódł. Tak jak wielu Ukraińców. I tak clown został prezydentem.

    Dziś ukraińscy żołnierze krzyczą do rosyjskich: Myśleliście, że nasz prezydent jest clownem, a okazał się żelaznym jokerem.

    Nie przesądzając, co się wydarzy w tej wojnie, to sądzi pan, że Zełenski - jeżeli sytuacja będzie zła - wyjedzie na Zachód i zostanie prezydentem na uchodźstwie?

    Miał już propozycję ewakuacji, którą złożyli mu Amerykanie, ale powiedział "nie". Sądzę, że nie wyjedzie. Może skryć się w bunkrze, ale nie wyjedzie z Kijowa.

    Poza tym zdobycie miasta liczącego 3 mln mieszkańców nie jest łatwe, a Kijów ma mnóstwo bunkrów, w których można się ukryć.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-03-02 16:23:34 [83.26.172.*] id:1634077  
    devilopole: Napisał postów [738], status [rozpisany/na] Reputacja
    Myślę że za parę dni Kijów zostanie przejęty przez wojska rosyjskie i to będzie początek końca Ukrainy. Pytanie - który kraj następny ?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-03-03 09:51:31 [31.0.42.*] id:1634143  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Bez militarnego wsparcia zachodu nie są w stanie się obronić. Aż dziw bierze że z reakcją czekamy aż wojna przeniesie się na naszą ziemię.
    2022-03-02 16:57:32 [46.134.102.*] id:1634081  
    liberty: Napisał postów [5858], status [Szycha] Reputacja
    Jak zostanie ze swoimi ludźmi to szacun bo w Polsce jak by się coś działo to parszywi zdrajcy znowu by uciekli do Anglii...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-03-02 20:10:30 [185.127.20.*] id:1634111  
    Jerry: Napisał postów [5172], status [VIP] Reputacja
    Raczej do Rumunii jak to było w 39r.