• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 608
  • Dodano: 2022-03-02 / 10:57
  • Komentarzy: 2

  Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

  (Fot. Opolska Policja)

  Uroczystości upamiętniające odbyły się w Opolu na Placu Wolności. To dzień poświęcony pamięci zasług organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły walkę o pełną suwerenność i niepodległość.


  Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy regionu rozpoczęła msza w kościele Ojców Franciszkanów. Tuż po niej, przedstawiciele świata polityki, samorządowcy, ludzie kultury, kombatanci - w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia, przemaszerowali na plac Wolności w Opolu, gdzie przed pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia rozpoczęto oficjalną część obchodów.

  - Jak co roku upamiętniamy żołnierzy wyklętych, którzy walczyli o wolną Polskę, którzy walczyli w podziemiu. Trudno nie nawiązać w tym kontekście historycznym do tego co się dzieje na Ukrainie, do walki Ukraińców o swoją niepodległość, swoją suwerenność. Także metodami partyzanckimi. Wielkie wyrazy szacunku dla tych współczesnych żołnierzy ukraińskich, ale i naszych terytorialsów, żołnierzy wojsk operacyjnych, straży granicznej, - mówi wiceminister MON Marcin Ociepa.

  - To stosunkowo młode święto, a już od chwili jego uchwalenia udało nam się utrwalić je w świadomości Polaków i mieszkańców regionu - mówił w swoim przemówieniu wojewoda Sławomir Kłosowski. - Przed nami jeszcze długa droga, żebyśmy to święto czcili i przekazywali pamięć o tych wspaniałych ludziach, odkłamywali ich historię. Jestem pełen nadziei i wiary w to, że nam się to uda - dodaje.

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiona na 1 marca nawiązuje do wydarzenia sprzed 71 lat, kiedy w więzieniu przy ul. Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci na siedmiu oficerach Armii Krajowej, członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", którzy tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-03-02 16:21:19 [83.26.80.*] id:1634076  
  KubaXY: Napisał postów [2943], status [Szycha] Reputacja
  ***** ten pissowski wymysł !!!

  Nick:
  Treść:
  2022-03-02 12:19:41 [78.10.243.*] id:1634049  
  Ziutek999: Napisała postów [68], status [rozkręcił się] Reputacja
  Nie bez powodu zostali żołnierzami przeklętymi. Zbrodniarze!

  Nick:
  Treść: