• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1673
  • Dodano: 2022-02-23 / 21:59
  • Komentarzy: 2

  Podpisano umowę na budowę akwarium w opolskim zoo

  (Fot. zoo Opole)

  Opolski ogród zoologiczny podpisał umowę z firmą, która wybuduje kolejną atrakcję ogrodu - kompleks akwariów z m.in. rekinami i płaszczkami.


  Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, już jesienią przyszłego roku Opolanie będą mogli zwiedzać nową atrakcję w opolskim zoo.

  - To dla nas bardzo szczęśliwy dzień. Po czterech kolejnych przetargach i ogromnym wsparciu prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego oraz rady miasta udało nam się wyłonić wykonawcę, Energopol Trade Opole, z którym dziś podpisujemy umowę - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Opolu.

  - Ogród zoologiczny przez najbliższe miesiące będzie realizował wspaniałą inwestycję. Trzymamy kciuki, by wszystko poszło zgodnie z planem i byśmy wspólnie mogli cieszyć się z kolejnej atrakcji w opolskim zoo, będącym jedną z największych perełek turystycznych Opola - dodaje wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.

  Największa inwestycja w historii opolskiego zoo, warta ponad 25 milionów złotych, będzie składać się z trzech części.

  W głównym budynku znajdzie się 7 zbiorników o pojemności od 13 tys. do 78 tys. litrów każdy (łączna pojemność: ok 300 tys. litrów). W dwóch zbiornikach z wodą słodką zobaczymy ryby z Amazonii oraz rzeki Kongo, a w pięciu zbiornikach z wodą słoną pojawią się: rafa koralowa, mureny, ryby ławicowe, rekiny i płaszczki. Nie zabraknie też trzech mniejszych akwariów z wodą morską (ok. 300 litrów każde), w których pływać będą koniki morskie, wężowidła i krewetki.

  Szklarnia z kolei pozwoli zobaczyć poskoczki, czyli ryby, które... wychodzą na ląd oraz przepiękną roślinność namorzynową.

  By promować rodzimą bioróżnorodność, w zoo powstanie także zbiornik zewnętrzny - "Zakole Odry" - o pojemności blisko 100 tys. litrów. Znajdą się w nim szczupaki, sandacze, okonie i jesiotry, które będą pływać w otoczeniu tataraków, jeżogłówek czy moczarki.

  W obiekcie nie zabraknie także platformy dla osób z niepełnosprawnościami.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-02-24 08:14:26 [91.236.172.*] id:1633487  
  Maksymilian077: Napisał postów [236], status [wyjadacz] Reputacja
  Pani redaktor oni są nie poważni! Nie mają maseczek w przestrzeni zamkniętej!

  Nick:
  Treść:
  2022-02-24 06:49:51 [5.173.105.*] id:1633484  
  KK 35947: Napisał postów [2981], status [Szycha] Reputacja
  A ta platforma to w celu wystawiania niepełnosprawnych na publiczny widok czy jak?

  Nick:
  Treść: