• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 4521
    • Dodano: 2022-02-22 / 10:22
    • Komentarzy: 0

    Najprostszy numer pesel w Polsce może otrzymać urodzona dziś...dziewczynka!

    (Fot. Archiwum)

    Niedługo jeden z noworodków może otrzymać bardzo nietypowy numer PESEL. Wiemy na pewno, że musi to być urodzona dziś dziewczynka. Do kogo będzie należeć niezwykły numer PESEL - 22222222222?


    Czy są jednak na to szanse? Bardzo małe. Numer PESEL składa się z 11 cyfr. Na początku są: dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, miesiąc urodzenia (z zakodowanym stuleciem urodzenia) i dzień urodzenia. W numerze PESEL zakodowana jest także płeć. To indywidualny numer nadawany po urodzeniu, który nie podlega zmianie (ewentualnie w skrajnych przypadkach zmiany płci).

    Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, stulecie urodzenia kodowane jest poprzez dodanie do liczby oznaczającej miesiąc urodzenia:

    liczby 80 - w przypadku osób urodzonych w latach 1800-1899,
    liczby 0 - w przypadku osób urodzonych w latach 1900-1999,
    liczby 20 - w przypadku osób urodzonych w latach 2000-2099;

    Dzisiejszy, lutowy kod 02 uzyska więc postać 22, który w połączeniu z 22 rokiem i 22 dniem miesiąca przełoży się na pierwsze cyfry PESEL: 222222. Co dalej? To skomplikowane. Cyfry od siódmej do dziesiątej to numery porządkowe, ale warto wiedzieć, że chłopcy otrzymują kolejne numery nieparzyste, a dziewczynki - parzyste. Oznacza to, że numer 2222 tylko dziewczynka urodzona tego dnia, o ile będzie ich tak wiele. Dziesiąta cyfra pełni więc również funkcję oznaczenia płci.

    Dla przykładu - osoba urodzona 12 stycznia 1914 roku będzie miała PESEL 140112PPPPK (gdzie przedostatnia cyfra to płeć, ostatnia to liczba kontrolna obliczana według wzoru), a osoba urodzona 12 stycznia 2014 roku - 142112PPPPK. Dzięki tej metodzie dwie różne osoby na pewno nie będą posiadały tego samego numeru PESEL w tym samym czasie.

    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    UWAGA!

    W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej lub wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów może zostać uznana za naruszenie przepisów ordynacji wyborczej oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny w wysokości do 1 000 000 zł.

    Podstawa prawna:
    (Art. 76b, 76c i 77 Ustawy o wyborze prezydenta RP)

    W okresie ciszy wyborczej wpisy mogą być publikowane z opóźnieniem.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".