• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 2463
  • Dodano: 2022-02-12 / 08:18
  • Komentarzy: 3

  Oszustwa "na dekoder". Będą wysokie kary dla naciągaczy

  (Fot. iStock)

  Policja ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują zmiany w systemie nadawania sygnału telewizyjnego. Z kolei rząd szykuje kary dla nieuczciwych sprzedawców.

  Sejm przyjął już ustawę, na mocy której każde gospodarstwo domowe (szacuje się, że jest ich ponad 2 mln) otrzyma bon na 100 zł, żeby kupić dekoder umożliwiający odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

  Już wkrótce sygnał będzie nadawany w technologii DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dzięki temu dostępnych będzie więcej programów i będą w lepszej jakości. Zmiany sprawią, że będzie można odbierać telewizję hybrydową HbbTV, czyli użytkownik będzie miał możliwość pozyskania dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

  Kiedy zmiana sygnału?

  28 marca - województwa lubuskie i dolnośląskie,

  25 kwietnia - województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, w części wielkopolskiego i część mazowieckiego,

  23 maja - województwa małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, łódzkie, w południowej części mazowieckiego i świętokrzyskiego,

  27 czerwca - województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie.

  Problem w tym, że starsze telewizory nie są w stanie odebrać takiego sygnału. Mowa właśnie o ok. 2 mln domów. Można kupić nowy odbiornik, ale tańszym rozwiązaniem jest zakup dekodera, który kosztuje około 200 złotych. Połowę tej kwoty, jako wspomniany bon do wykorzystania w sklepie, dołoży państwo. Pieniądze będą przyznawane na gospodarstwo domowe, ale tylko na jedną osobę. Wnioski będzie można składać przez platformę gov.pl lub Pocztę Polską.

  Oszustwa

  Sprawa - jak zwykle w takich przypadkach bywa - uruchomiła kreatywność oszustów. Wykorzystują potrzebę zakupu sprzętu, żeby wyciągnąć od ludzi pieniądze.

  - Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informują np. że jeżeli ktoś nie kupi dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji - alarmuje policja i dodaje, że oszuści wybierają na cel zwłaszcza osoby starsze, niezorientowane w szczegółach technicznych.

  - Warto więc zadbać o starszych członków rodziny i wspomóc ich w wyborze i kupnie odpowiedniego sprzętu. Zalecamy dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży. Nabywanie sprzętu u domokrążcy zawsze opatrzone jest dużym ryzykiem - radzą mundurowi.

  Ale nawet w sklepie można zostać oszukanym. Informuje o tym minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński. Wskazuje, że nieuczciwi sprzedawcy oferują sprzęt, który do niczego się nie nadaje, bo nie będzie można odbierać sygnału cyfrowego.

  ‼️Podaj dalej - nieuczciwi sprzedawcy wciskają sprzęt, który wkrótce będzie do wyrzucenia! Ustawa którą zaproponowaliśmy wprowadza za takie działania surowe kary⬇️ pic.twitter.com/7cUmSb2lGx - Janusz Cieszyński

  "Ustawa którą zaproponowaliśmy, wprowadza za takie działania surowe kary" - ostrzega Cieszyński na Twitterze.
  Jakie to pieniądze? W dokumencie zapisano, że przewiduje się karę w wysokości do 3 proc. przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

  Jak sprawdzić?

  Zanim jednak ktoś kupi dekoder, powinien sprawdzić, czy jego telewizor go potrzebuje. Jak to zrobić?
  Trzeba przeskanować sprzęt i dodać nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-02-12 11:49:22 [89.67.3.*] id:1632613  
  DonPedro69: Napisał postów [10334], status [VIP] Reputacja
  Można kupić dekoder poniżej 100zł, bardzo dobrej marki (nie będzie reklamy). Ja taki kupiłem już w listopadzie.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-02-12 20:07:21 [83.30.14.*] id:1632630  
  malutka30: Napisała postów [75], status [rozkręcił się] Reputacja
  Dokładnie. 200zł to gruba przesada i naciąganie. W małym miejskim sklepie, nawet nie w Opolu można kupić dekoder juz za 100zł. Kilka dni temu pytałam żeby kupić babci.
  2022-02-12 14:47:30 [5.173.80.*] id:1632620  
  JanuszB: Napisał postów [268], status [maniak] Reputacja
  Weźmiesz bon. I niespodzianka Trzeba płacić abonament. I jacuś zaciera ręce

  Nick:
  Treść: