• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2346
  • Dodano: 2022-02-14 / 16:02
  • Komentarzy: 1

  Wznowiono prace na moście kolejowym w Parku Nadodrzańskim. Zmiana planów!

  (Fot. Dżacheć)

  Prace przy budowie nowej konstrukcji mostowej zostały wstrzymane z powodu bardzo poważnych błędów projektowych. Zrezygnowano w pomysłu budowy dwóch mostów kolejowych. Będzie jedna spójna konstrukcja.


  W listopadzie 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizację odcinka linii Opole Groszowice - Opole Główne - Opole Zachodnie. W grudniu ogrodzono teren, a prace dynamicznie postępowały. Niestety - tak samo dynamicznie ekipa budowlana opuściła teren budowy z uwagi na poważne błędy w projektowe. Pierwotnie zakładano remont starej konstrukcji oraz dobudową nowej dla drugiego toru, ale po wprowadzeni zmian, zdecydowano, że powstanie jedna wspólna konstrukcja. Wszystko dlatego, że PKP PLK uznała, iż konstrukcja starego mostu jednak nie nadaje się do naprawy i będzie ją trzeba zastąpić nową.

  - Największy problem stanowiły zniszczone podpory, które nie spełniały już obowiązujących norm. Robotnicy zdążyli już jednak wylać przyczółki dla nowej przeprawy zgodnie z pierwotnym projektem - informuje Portal Kolejowy.

  - Chwilowe wstrzymanie robót przy podporach nowego mostu nad Odrą w Opolu w torze nr 2 wynikało z uruchomienia prawa opcji, które przewiduje budowę nowej przeprawy w torze nr 1. Obecnie most jest w fazie projektowania. Wstrzymania prac przy podporach mostu w torze nr 2 dokonano na takim etapie, aby możliwe było połączenie nowych podpór dla dwóch mostów: w torze nr 1 i nr 2 - wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. Dodaje przy tym, że wstrzymanie robót pozwala uniknąć tzw. robót straconych.

  Rzecznik dodaje, że prace przy moście nie wpłyną na zmianę terminu realizacji inwestycji.

  - Jak informuje, obecnie prowadzone są prace nie tylko na moście nad Odrą, ale również na pozostałych obiektach inżynieryjnych objętych kontraktem, a organizacja pracy przy ich budowie jest ustalana wspólnie z przewoźnikami tak, aby "tak przygotować optymalny rozkład jazdy na węźle opolskim" - czytamy na Portalu Kolejowym.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-02-15 08:58:10 [217.173.195.*] id:1632749  
  wojtasoks: Napisał postów [10149], status [VIP] Reputacja
  Na pierwszy rzut oka to tak z rok obsuwy będzie :)

  Nick:
  Treść: