• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 594
  • Dodano: 2022-01-21 / 22:23
  • Komentarzy: 0

  Ekologiczne rozwiązania, które warto zastosować w swoim domu

  Cenisz ekologiczny styl życia? Chcesz dbać o środowisko? Lubisz używać naturalnych produktów? W takim razie powinieneś poznać kilka ekologicznych rozwiązań, które warto zastosować w swoim domu. Sprawdź jak wykonywać codzienne czynności, by nie szkodzić środowisku, a zarazem czerpać z natury to, co najlepsze.

  Ekologiczne środki czystości
  Każdy z nas stosuje różnorakie środki czystości: płyny do mycia podłóg, płyny do wc, płyn do mycia okien, płyny do mycia kuchni czy do mycia naczyń. Oznacza to, że nasza skóra codziennie ma kontakt z substancjami, które mogą ją podrażniać lub uczulać. Ponadto szkodliwe mogą być nawet opary unoszące się w powietrzu podczas sprzątania z użyciem takich środków. Często zawierają one szkodliwe składniki, takie jak: chlor, amoniak, parabeny czy fosforany. Alternatywą dla tego rodzaju detergentów są ekologiczne środki czystości. Wybór takich produktów jest już całkiem duży. Można kupić np. ekologiczny płyn do mycia szyb i luster, płyn do mycia naczyń, ekoodkamieniacz, płyn do kuchni czy do łazienki. Powinniśmy zwrócić uwagę również na środki do prania. Ubrania mają przecież ciągły kontakt z naszą skórą, więc nietrudno w tym przypadku o wystąpienie alergii. Warto zatem wybierać hipoalergiczne płyny, kapsułki i proszki do prania zawierające naturalne substancje czyszczące. Ponadto dostępne są płyny do mycia zabawek czy też do mycia owoców. Ekologiczne produkty czyszczące są bardziej bezpieczne dla naszej skóry i dla zdrowia niż tradycyjne środki. Można je kupić w dobrych sklepach ekologicznych, np. w tym sklepie internetowym: https://www.aleeko.pl/.

  Zdrowa żywność
  Ostatnio dużo mówi się o jedzeniu warzyw, owoców i produktów dietetycznych. Korzyści wynikające z ich spożywania nie będą jednak zbyt duże, jeśli sięgamy po żywność modyfikowaną, zawierającą szkodliwe substancje, wzmacniacze smaku, barwniki czy konserwanty. Jeśli zależy Ci na zdrowiu swoim i swojej rodziny, sięgaj po produkty ekologiczne. Surowce używane do ich wytwarzania pochodzą z upraw, na których nie stosuje się szkodliwych, chemicznych substancji. W Twojej okolicy nie ma sklepu oferującego taką żywność? Nic straconego, można zamówić ją przez Internet, chociażby pod tym linkiem: https://www.aleeko.pl/kategoria/290-zdrowa-zywnosc.html.

  Rośliny oczyszczające powietrze
  W mieszkaniu mogą znajdować się duże ilości szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. Toksyny często obecne są w lakierach, w dymie papierosowym czy też w środkach czystości. Warto zatem znaleźć skuteczny sposób na ich neutralizację. Jednym z nich jest zakup odpowiednich gatunków roślin. Niektóre rośliny skutecznie eliminują zanieczyszczenia i poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu. Do takich gatunków należy np. Figowiec sprężysty, Filodendron, Palma koralowa, niezwykle popularna ostatnimi czasy Monstera czy Woskownica.

  Szklane słoiczki zamiast plastikowych pojemników
  W każdej kuchni niezbędne są pojemniki na przyprawy. Zamiast plastikowych pojemników, lepiej jednak wybrać szklane słoiczki lub butelki. Nie zanieczyszczają środowiska i dobrze się prezentują, zwłaszcza gdy na zatyczkę lub korek nałożymy bawełnianą chusteczkę i przewiążemy ją jutowym sznurkiem. Zamiast plastikowych organizerów wybierz wiklinowe koszyczki, torby plastikowe zamień na papierowe, a najlepiej na materiałowe wielokrotnego użytku. Zrezygnuj z papierowych ręczniczków, a ręce wycieraj w ściereczkę.

  Rozsądnie korzystaj z urządzeń elektronicznych
  Komputer przełączony w stan czuwania nadal pobiera prąd. Kiedy nie zamierzamy z niego korzystać, należy więc po prostu go wyłączyć. Najlepiej podłączyć kilka urządzeń do listwy zasilającej, dzięki czemu możemy odciąć je od zasilania za pomocą jednego przełącznika. To pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Indukcja będzie zużywać mniej prądu, jeśli zaczniemy gotować potrawy pod przykryciem. Zmywarkę i pralkę uruchamiaj tylko przy maksymalnym zapełnieniu. Gdy drukujesz dokumenty, stosuj druk dwustronny.

  Postaw na jakość
  Ekologiczny styl życia nie oznacza, że musisz chodzić w starych ubraniach. Oznacza natomiast, że warto po prostu kupować ich mniej. Trzeba zatem postawić na jakość. Zapewnie nieraz zdarzyło Ci się kupić kilka bluzek w niskiej cenie, które po pierwszym praniu nadawały się już praktycznie do wyrzucenia. To strata pieniędzy i surowców. Zamiast kupować ubrania wytwarzane z materiałów syntetycznych, lepiej wybrać te wykonane z tkanin naturalnych. Takie ubrania są droższe, ale za to posłużą nam znacznie dłużej.
  Wdrażanie ekologicznego stylu życia to nic skomplikowanego. Wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków, by zacząć żyć w zgodzie z naturą i zadbać o swoje zdrowie oraz o swój komfort.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".