• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1286
  • Dodano: 2022-01-20 / 19:44
  • Komentarzy: 1

  Nowy sprzęt w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym dla kardiochirurgów i anestezjologów

  (Fot. USK Opole)

  Urządzenia do małoinwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych i mierzenia zapotrzebowania energetycznego pacjentów oddziału intensywnej terapii uzupełniły wyposażenie USK w Opolu.


  Endoskopowy tor wizyjny z oprzyrządowaniem, wart ponad pół mln zł, będzie wykorzystywany przez kardiochirurgów na Bloku Operacyjnym. - Posłuży do wykonywania zabiegów pomostowania tętnic wieńcowych lub alternatywnie do naprawczych zabiegów wymiany zastawki mitralnej trójdzielnej - wyjaśnia dr hab. n. med. Marek Cisowski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii i Kliniki Kardiochirurgii UO. - Pozwoli nam to na rozszerzenie małoinwazyjnych operacji kardiochirurgicznych. Urządzenie zostało skalibrowane specjalnie pod potrzeby naszej specjalizacji - dodaje.

  Niemal 150 tys. zł kosztował natomiast kalorymetr, który uzupełnił wyposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To drugie tego typu urządzenie w Polsce. Pozwala ono na dokładny pomiar zapotrzebowania kalorycznego pacjenta. - Nasi pacjenci wymagają precyzyjnego nadzoru. Kalorymetr dostarczy nam niezbędnych informacji o zapotrzebowaniu energetycznym i pozwoli odpowiednio prowadzić leczenie żywieniowe, które jest jednym z kluczowych elementów terapii - wyjaśnia anestezjolog dr Maciej Marszalski.

  Urządzenia trafiły do szpitala w ramach unijnego projektu "Opolskie wspiera szpitale w walce z "COVID-19", finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. W minionym roku z tego projektu USK m.in. opłacił dzierżawę zbiornika na tlen medyczny przy szpitalu tymczasowym, kupił kontener-chłodnię na odpady medyczne i sprzęt, np. mobilny cyfrowy aparat RTG, aparaty USG czy respiratory. Łącznie kosztowało to ok. 6 mln zł.

  W ramach tego samego projektu sfinansowana została za niemal 2,5 mln zł rozbudowa systemu poczty pneumatycznej - do przesyłania próbek badań - między oddziałami szpitalnymi a laboratoriami.

  - Dzięki dostępności zewnętrznego finansowania możemy oferować naszym pacjentom usługi medyczne na coraz wyższym poziomie - komentuje dyrektor generalny USK Dariusz Madera. - Wykonujemy coraz więcej zabiegów małoinwazyjnych, ostatnio rozszerzyliśmy je w zakresie urologii o endoskopowe operacje raka nerek i prostaty, a od nowego roku także w obszarze chirurgii, a po zakupie nowego sprzętu na blok kardiochirurgii - także w tym zakresie.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-01-20 19:57:01 [46.134.70.*] id:1631125  
  M1974P: Napisał postów [13246], status [VIP] Reputacja
  Tylko po co? Teraz jest srowid , a ludzie bez dostępu do lekarza i profilaktyki w domach umierają :/

  Nick:
  Treść: