• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 3536
  • Dodano: 2022-01-18 / 08:08
  • Komentarzy: 0

  Jednoznaczna deklaracja rodziców w ramach kapitału opiekuńczego

  (Fot. Dżacheć)

  Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje w wysokości maksymalnie 12 tys. zł , niezależnie od dochodów w gospodarstwie domowym. Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców.

  Tysiąc popularniejszy niż 500

  Od początku roku do ZUS wpłynęło już 350 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zaznaczyła we wniosku opcję 1000 zł do wypłaty miesięcznie na dziecko. Zrobiło tak niemal 87 proc. osób wysyłających wniosek o świadczenie. Tylko w 46 tys. wniosków rodzice zaznaczyli, że chcą pobierać RKO w wysokości 500 zł miesięcznie ale za to dłużej.

  - Do końca minionego weekendu w województwie opolskim odnotowaliśmy 7630 wniosków o RKO, które dotyczyły 7809 dzieci. Rodzice i opiekunowie ze stolicy Opolszczyzny wnioskowali już 1045 razy, z powiatu opolskiego 961. Najrzadziej o kapitał opiekuńczy sięgali rodzice w gminie Zębowice - 24, Świerczów - 27, Domaszowice - 31 oraz w gminie Pakosławice skąd wpłynęło 31 wniosków - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Na jedno i więcej dzieci

  Na jednym formularzu rodzice mogą wnioskować o kapitał opiekuńczy na maksymalnie 10 dzieci. Dotychczas rodzice w kraju złożyli 328,5 tys. wniosków o RKO na jedno dziecko, 9,8 tys. wniosków na dwoje dzieci a 183 wnioski dotyczyły trojga dzieci. ZUS zarejestrował też jeden wniosek, w którym rodzic wnioskował o wypłatę świadczenia na sześcioro dzieci.

  Osoba, która złożyła wniosek o RKO i jest do tego uprawniona, informację o przyznaniu środków otrzyma na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a także mailem na adres podany we wniosku.

  Jeżeli okaże się, że wniosek nie jest prawidłowo wypełniony, ZUS wezwie do poprawienia wniosku w ciągu 14 dni. Jeśli wymagane dokumenty nie zostaną złożone, Zakład wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy na to termin od 14 do 30 dni. Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek osoba uprawniona otrzyma też na adres mailowy oraz numer telefonu podany we wniosku.

  Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".