• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 8293
    • Dodano: 2022-01-03 / 18:21
    • Komentarzy: 15

    Polacy masowo porzucają Norwegię. Co się stało w "skandynawskim raju?

    Polacy masowo porzucają Norwegię. Co się stało w "skandynawskim raju?

    (Fot. Godztian - Wikipedia)

    To gorący temat w polskich i norweskich mediach. W tym skandynawskim kraju, który słynął z dobrych zarobków i wysokiego poziomu życia zaczyna brakować naszych rodaków. Czemu decydują się na powrót do Polski?

    "Brakuje w Norwegii rąk do pracy. Nie jesteśmy w stanie obsadzić wszystkich stanowisk. Jest sporo Polaków chętnych na wyjazd, ale mogłoby być ich dużo więcej" - mówi serwisowi money.pl Joanna Warchoł, prezes zarządu biura pośrednictwa pracy Jobforce. Kryzys pracowniczy dotyka wielu branż, a wybijają się wśród nich: budowlana, sprzątanie, obróbka ryb. To zajęcia, które w dużej mierze wykonywali Polacy. Masowo wyjeżdżali do Norwegii, żeby zarobić kilka razy więcej niż w Polsce, za te same usługi.

    Zobacz takze Jechał pijany mimo dwóch dożywotnich zakazów. W aucie przewoził troje malutkich dzieci

    Zagraniczni pracownicy, w tym wielu Polaków, decyduje się jednak opuścić Norwegię. Według tamtejszej telewizji NRK problem jest coraz mocniej odczuwalny, a Polacy albo wracają do swojego kraju, albo kierują się do Niemiec. Z przeprowadzonych badań wynika, że co piąty Polak rozważa wyjazd z tego kraju, a mieszka tam ponad 110 tys. naszych rodaków i jest to największa mniejszość narodowa.

    Dlaczego tak się dzieje? Eksperci wskazują wiele przyczyn, a jedną z nich jest słabnący od kilku lat kurs korony. Oznacza to, że przesyłając pieniądze do Polski, praca w krainie fiordów nie jest już tak opłacalna jak kiedyś. Ilona Wiśniewska, fotografka i reportażystka mieszkająca w Norwegii mówi portalowi wp.pl, że z jej osobistych kontaktów nie wynika, jakoby Polacy masowo porzucali ten kraj. Przyznaje jednak, że braki kadrowe są, a wynikają z m.in. niemal całkowitego wstrzymania lotów do Norwegii. Przez pandemie wielu pracowników nie zdecydowało się tam wyjechać, lub nie miało jak.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    Nina Witoszek-Fitzpatrick z Uniwersytetu w Oslo w radiu TOK Fm zauważa: "Chodzi o inne czynniki. Koszty utrzymania w Norwegii, przede wszystkim ceny energii, są w tej chwili tak wysokie, że pobyt tutaj to czyste samobójstwo. Mimo że to kraj, który produkuje energię, w tej chwili rujnuje obywateli, jeśli chodzi o ceny elektryczności".

    Do tego trzeba doliczyć jeszcze bardzo wysokie ceny żywności i niższe pensje dla przyjezdnych pracujących w zawodach wymagających małych kwalifikacji. Codzienne wydatki sprawiają, że życie w Norwegii nie jest już tak opłacalne. Chodzi m.in. o wysokie ceny benzyny, a Polacy poruszają się właśnie samochodami, bo z reguły pracują z dala od miejsca zamieszkania. Nagle się okazuje, że sumując wszystkie wydatki, zarobki nie są aż tak atrakcyjne.

    "Jeśli taki Polak robotnik, malarz domowy czy stolarz sobie skalkuluje, że jak przyjedzie z powrotem, to zapłaci cztery razy więcej za elektryczność, to mu się w tej chwili już nie opłaca przyjechać" - dodaje ekspertka.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-01-03 18:29:33 [83.4.134.*] id:1629787  
    Gaz: Napisał postów [6326], status [VIP] Reputacja
    Ta ekspertka nie ma zielonego pojęcia o sytuacji,chyba pracuje w burdelu, cen y energii nażucila UE,Niemcy to olali bo już mają Gaz z Rosji za pół darmo od Putina Nord Strim II.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [12]
    2022-01-03 18:39:41 [213.76.43.*] id:1629790  
    ms40: Napisał postów [1449], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    UE winna wysokim cenom.Ty chyba krewny kaczora jesteś
    2022-01-03 19:23:35 [62.216.201.*] id:1629791  
    hulk1973: Napisał postów [245], status [wyjadacz] Reputacja
    Gaz wszystko wie ciekawe skąd takie informacje czerpie ,żeby choć jedno było prawdą .
    2022-01-03 19:36:44 [37.248.155.*] id:1629792  
    opolaninn: Napisał postów [3122], status [Szycha] Reputacja
    To są jego wyssane z palca bzdury o których nie ma pojęcia !
    2022-01-03 19:44:13 [185.127.20.*] id:1629794  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Szkoda że nie naPISałeś że to też wina Tuska... bo tak oczywiście twierdzi morawiecki :):):)
    2022-01-03 19:51:12 [46.134.103.*] id:1629795  
    liberty: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    Tym razem Gaz ma racje - jak nie wiecie to poczytajcie o chorym unijnym Fit For 55 przez który ceny energii idą do góry niby dla dobra przyrody bo węgiel dla unijnych urzedasow jest be ze względu na co2...
    2022-01-03 21:08:20 [62.216.201.*] id:1629801  
    hulk1973: Napisał postów [245], status [wyjadacz] Reputacja
    Ja mam tylko nadzieję że nikogo nie uraziłem
    2022-01-04 03:46:03 [213.76.43.*] id:1629806  
    ms40: Napisał postów [1449], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Liberty wnioskuję że przeczytałeś to po łebkach .
    2022-01-04 08:39:14 [217.173.195.*] id:1629817  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Taki szczegół, Norwegia nie jest w UE, więc te rosnące ceny energii w tym kraju to chyba jednak wina kogoś innego....
    2022-01-04 12:40:42 [46.134.111.*] id:1629826  
    liberty: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    Ogólnie rosnące ceny energii w UE to wina Brukseli i ich Fit For 55...
    2022-01-04 16:33:02 [185.127.20.*] id:1629839  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    @hulk1973, nie uraziłeś nikogo... chociaż trzeba być czujnym bo zrobiło się nieprzyjemnie i trzeba uważać na prowokacje i na to co się pisze żeby nie być ciąganym po sądach :):):)
    2022-01-04 18:04:02 [62.216.201.*] id:1629850  
    hulk1973: Napisał postów [245], status [wyjadacz] Reputacja
    Pedro -sądy to ja mam w dupie jestem tak daleko że życzę im powodzenia we wszystkich sprawach bo Polska to piękny kraj i najpiękniejszy tylko sami złodzieje w tym rządzie rządzą że ludzi doprowadzają do bankructwa i biedy ja żyje jak w raju i nie bardzo chce wrcać choć łezka zawsze jest pozdro .
    2022-01-04 19:22:16 [5.172.237.*] id:1629854  
    opolaninn: Napisał postów [3122], status [Szycha] Reputacja
    Tak z ciekawości ile płacisz za prąd co miesiąc w przeliczeniu na pln ??
    2022-01-04 12:34:40 [78.8.11.*] id:1629824  
    Gargamel80: Napisał postów [311], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    Artykuł tak napisany, żeby przypadkiem nie wspomnieć, że w Polsce od kilku lat praktycznie nie ma bezrobocia, a pensje wzrosły na tyle, że po prostu fachowcom, tzw. budowlańcom przestało się opłacać pracować za granicą skoro w Polsce mogą zarobić podobne pieniądze, do Niemiec też nie chcą już jeździć, bo po odliczeniu kosztów zakwaterowania i życia wychodzi, że w Polsce zarobią tyle samą i są u siebie, sam znam kilka osób które w ostatnich kilku latach wróciły na stałe do Polski z Niemiec i Holandii.

    Nick:
    Treść:
    2022-01-03 20:16:48 [83.22.24.*] id:1629798  
    chrząszcz: Napisał postów [5757], status [VIP] Reputacja
    "mieszka tam ponad 110 tys. naszych rodaków i jest to największa mniejszość narodowa"...według takiej retoryki (Janusza) w każdym miejscu, wszystkich imigrantów zarobkowych nazywa się "mniejszością narodową" ... tragedia

    Nick:
    Treść: