• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1812
  • Dodano: 2021-12-30 / 13:59
  • Komentarzy: 0

  W lasach można jeszcze znaleźć podgrzybki. Zapewne już ostatnie w sezonie

  (Fot. Nadleśnictwo Lubliniec )

  Wielkie poruszenie wywołał post Nadleśnictwa Lubliniec, gdzie opublikowano zdjęcie dorodnych podgrzybków pod śnieżną pokrywą w lesie.


  W środku zimy grzyby też rosną, dodatkowo zbieraczom nie grożą żadne pomyłki - jak wskazują Lasy Państwowe.
  O tej porze nie ma trujących sobowtórów gatunków jadalnych. Poniedziałkowe znalezisko zdecydowanie wydłużyło sezon grzybowy, jednak leśnicy zgodnie przyznają, że podgrzybki, które znaleziono 27 grudnia w lesie są raczej ostatnimi w tym sezonie. Pracownik nadleśnictwa, który wykonał zdjęcie ustawił obok zimowych okazów telefon, który wskazuje, że tego dnia temperatura sięgała - 10 stopni Celsjusza.

  - Zimowe koszykówce, czyli boczniaki ostrygowate (Pleurotus ostreatus) oraz płomiennice zimowe (Flammulina velutipes), można teraz znaleźć w lesie w pełnym rozkwicie. Boczniaki ostrygowate w okresie braków w sklepach mięsnych miały zastąpić kotlety schabowe czy flaczki - czytamy na stronie Lasów Państwowych.

  - Płomiennice zimowe jeszcze niedawno nosiły nazwę zimówka aksamitnotrzonowa, nazwa wskazywała na czas owocowania i ważną cechę rozpoznawczą - trzon tych grzybów wygląda, jak pokryty brązowym aksamitem. Oprócz tego, że są naprawdę smaczne, to jeszcze zawierają substancję pomagające podobno zwalczać skutki stresu i bezsenność, stany zapalne i niektóre nowotwory (antybiotyk flammulina). Warto pamiętać, że do konsumpcji zbiera się same kapelusze - zauważają leśnicy.

  - Zimą można również znaleźć łycznika późnego (Panellus serotinus). W większości źródeł jest opisywany jako grzyb jadalny, trochę mniej smaczny od boczniaka. Jednak wyniki najnowszych badań sugerują, aby nie spożywać go zbyt często, ponieważ chłonie dużo szkodliwych substancji z atmosfery. Nadal można znaleźć niedobitki wodnich późnych (Hygrophorus hypothejus), te smaczne, ale rzadko zbierane grzyby, można znaleźć z takimi śniegowymi czapkami.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".