• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2383
  • Dodano: 2022-01-02 / 12:40
  • Komentarzy: 0

  Sukces chóru Politechniki Opolskiej

  (Fot. Archiwum)

  Tylko jednego punktu zabrakło Akademickiemu Chórowi Politechniki Opolskiej do otrzymania złotego dyplomu Międzynarodowego Konkursu Chórów, który odbył się w Cieszynie. Mimo to, radość w chórze ze srebrnego dyplomu ogromna


  - Jury pragnie podkreślić, że poziom festiwalu był bardzo wysoki - ten krótki komunikat można przeczytać na stronie internetowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. profesora Józefa Świdra w Cieszynie. Jednym z punktów festiwalu był VI Międzynarodowy Konkurs Chórów. Zgłosiło się do niego wiele polskich zespołów śpiewaków, ale także chóry z Czech, Łotwy, Ukrainy a nawet z Indonezji.
  Jury wysłuchując poszczególnych utworów brało pod uwagę: dobór repertuaru i dramaturgię, artykulację słowną i muzyczną, ekspresję muzyczną, interpretację, stylowość wykonania a także walory brzmieniowe, emisję głosu oraz intonację.

  - Nasze przygotowania do występu w konkursie trwały dwa miesiące, zaprezentowaliśmy cztery utwory: jeden z tegorocznego występu przy odsłonięciu gwiazdy Krystyny Prońko, następny to utwór specjalnie skomponowany dla chóru politechniki "Sobótecka Opolska", który powstał w wersji wirtualnej podczas pierwszego twardego lockdownu, wszyscy nagrywali się w domach. Podczas konkursu po raz pierwszy wykonaliśmy ten utwór na żywo - relacjonuje Miłka Wocial-Zawadzka, dyrygentka Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej.

  Kolejny utwór, jaki zaprezentowali nasi chórzyści, to to jazzowy "Come In And Stay A While", który także powstał w wersji wirtualnej.

  - Ostatni, to "Jubilate Deo" napisany przez prof. Józefa Świdra, patrona festiwalu, wspaniałego kompozytora muzyki chóralnej. Jestem bardzo dumna z moich chórzystów, wielkiej pracy, jakiej włożyli w występ i przygotowanie do niego. Bardzo trudno występuje się gdy nie ma publiczności, podczas konkursu ze względów pandemicznych, słuchało nas samo jury - mówi Miłka Wocial-Zawadzka.

  Akademicki Chór Politechniki Opolskiej po raz trzeci wystąpił w cieszyńskim konkursie. Wcześniej za każdym razem zdobywał brązowy dyplom, jednak w tym roku chór zdobył srebrną lokatę. - Srebrny dyplom to bardzo dobry wynik, wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, choć oczywiście trochę smutku było, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że tylko jeden punkt dzielił nas od złota. Dwa lata temu, gdy ostatni raz braliśmy udział w konkursie, też otrzymaliśmy 90 punktów (wtedy punkty były inaczej klasyfikowane). To dla mnie sygnał, że mimo zmian w składzie, mimo ograniczeń pandemicznych, braku możliwości występów, w tym także konkursowych, chór utrzymał poziom, nadal jest na bardzo wysokiej lokacie - podkreśla Miłka Wocial-Zawadzka.

  Co ciekawe, to nie jedyny występ naszego chóru w Cieszynie. Muzycy wystąpili także na świątecznym jarmarku w towarzystwie chóru Laudate Dominum parafii bł. Czesława w Opolu, którym również dyryguje Miłka Wocial-Zawadzka, wywołując olbrzymi entuzjazm wśród odwiedzających jarmark.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".