• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2976
    • Dodano: 2021-12-15 / 11:32
    • Komentarzy: 0

    Trzy karetki trafiły do jednostki OSP ORW w Opolu

    (Fot. Dżacheć)

    W środę miało miejsce przekazanie trzech karetek na potrzeby OSP Oddział Ratownictwa Wodnego w Opolu przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego.


    Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Policja - wszystkie trzy służby powołane są do ochrony życia ludzkiego. Z pewnością nie powinno nas dziwić ich równoczesne zadysponowanie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, gdy czas rozpoczęcia uciśnięć klatki piersiowej i dostarczenia defibrylatora jest krytyczny.

    W środę miało miejsce przekazanie trzech karetek na potrzeby OSP Oddział Ratownictwa Wodnego w Opolu przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego.

    Trzy ambulanse zostaną wykorzystane na co dzień. Pomogą one wypełnić lukę, która powstaje, uzupełnić braki w krajowym systemie Ratownictwa Medycznego. Przekazane karetki to kropla w morzu potrzeb. Ratownicy medycznie wskazują, że w większości przypadków na sprzęt do ratowania zdrowia i życia "składają" się sami.

    - Przekazujemy kolejny raz wspólnie z panem dyrektorem Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego karetki. Dzisiaj to są trzy karetki, które są wyłączone z systemu ratownictwa medycznego. To pierwszy taki sprzęt, który będzie wykorzystywany jako sprzęt uzupełniający. Te karetki nie zostaną przerobione na sprzęt pomocniczy, tylko faktycznie jedna z tych karetek będzie służyła jako wóz medyczny i samochód wspomagający ratownictwo medyczne. Jedyna taka jednostka ochotniczej straży pożarnej w województwie zasługuje na to, aby tutaj ten sprzęt trafił - mówi Zbigniew Kubalańca.

    - Jako dyrektor OCRM, ale przede wszystkim jako lekarz jestem szczęśliwy, że mogę przekazać sprzęt do dalszego użytkowania. Ambulanse tak naprawdę nie spełniają już wymogów, ale dalej mogą służyć w innych dziedzinach, na przykład kwalifikowanej pierwszej pomocy, którą udzielają wszyscy mundurowi. Na każdej akcji bez dodatkowych pomocy służb mundurowych, nie dalibyśmy rady. Mamy dziś OSP, które dysponuje już ambulansem gotowym do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy każdemu pacjentowi w momencie zagrożenia zdrowia i życia. Mam nadzieję, że współpraca między służbami będzie się rozwijała - mówi Jarosław Kostyła, dyrektor OCRM Opole.

    Przypomnijmy, że to zwykle strażacy są pierwszymi służbami przy wypadkach. Gdyby nie ich pomoc, często nie byłoby możliwe działanie Ratowników Medycznych. W sytuacjach, kiedy czas dotarcia z pomocą jest krytyczny, integracja działań ZRM z pozostałymi służbami, w tym ze strażakami znacznie zwiększa szansę poszkodowanego na przeżycie.




    reklama

    Więcej zdjęć

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".