• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1870
  • Dodano: 2021-12-09 / 13:57
  • Komentarzy: 0

  Poznaliśmy zwycięskie inwestycje regionalnego konkursu "Fundusz sołecki. Najlepsza inicjatywa"

  (Fot. Dżacheć)

  W corocznym konkursie biorą udział miejscowości, które zrealizowały swoje pomysły, wykorzystując przy tym pieniądze z funduszu sołeckiego. Do tej edycji zgłosiło się 15 sołectw.


  Świetlica wiejska w Górkach, miejsce kulturalno-rozrywkowe w Prądach oraz turystyczny przystanek na Szlaku Jakubowym w Pakosławicach to zwycięskie inwestycje regionalnego konkursu "Fundusz sołecki. Najlepsza inicjatywa". Dodatkowo wręczono sześć wyróżnień.

  Remont pomieszczeń świetlicowych w Górkach został najwyżej oceniony przez jury konkursowe. Tym samym przyznano miejscowości 7 tysięcy złotych nagrody. W remont zaangażowali się bezinteresownie mieszkańcy. - Świetlica powstała w zaadoptowanej starej szkole. Zaangażowane w remont osoby wiedziały, że sale lekcyjne, dawna sala gimnastyczna i korytarz wymagają remontu. Wspólne prace przerodziły się we wspólne spotkania. To był kolejny krok w integracji naszej miejscowości. Dziś mamy budynek, w którym możemy spędzać czas. Odbywają się tutaj nie tylko spotkania sołeckie, ale również zajęcia dla najmłodszych i seniorów. Nie wiem co się stało, że mieszkańcy chcą pomagać, jest tutaj bardzo pozytywna energia - mówi Justyna Szmechta, sołtys Górek. Dodaje, że udało się zintegrować rdzennych mieszkańców z tymi, którzy niedawno zamieszkali w Górkach.

  Kolejne miejsca na podium zajęły sołectwo Prądy z gminy Dąbrowa oraz Pakosławice, gdzie zbudowano Turystyczny Przystanek na Szlaku Jakubowym. To dwie równorzędne nagrody za drugie miejsce. Zrezygnowano z wręczenia trzeciego miejsca. Każda z miejscowości otrzymała po 5 tysięcy złotych. Sołtys Prądów Andrzej Piotrowicz mówi, że w 2010 roku po wprowadzeniu funduszu sołeckiego wiele się zmieniło. - Mieszkańcy zaczęli decydować o tym, na co mają być wydane pieniądze. Później angażują się we wspólne realizacje projektów - dodaje i przypomina, że sołectwo Prądy w konkursie startuje trzeci raz. - Z pierwszym projektem związanym z placem wypoczynkowym zdobyliśmy trzecie miejsce w kraju. Rok temu rozbudowa cmentarza pozwoliła nam być zauważonymi. W tym roku zgłosiliśmy plac rekreacyjno-sportowy - informuje Andrzej Piotrowicz.

  Antonii Konopka, członek zarządu województwa opolskiego podkreśla, że Górki będą reprezentować województwo w trakcie konkursu ogólnopolskiego. - Fundusz sołecki tradycyjnie zaspokaja potrzeby mieszańców, poprawia życie lokalnych społeczności. Te przedsięwzięcia były związane z infrastrukturą. W opolskich wsiach dzieje się wiele rzeczy, którymi warto się chwalić - mówi Antoni Konopka i namawia do startu już w kolejnej edycji konkursu.

  Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienia, które otrzymały:

  Lachowskie gm. Praszka za budowę domu spotkań wiejskich, instalację kontenera sanitarnego oraz dokończenie wiaty nad placem tanecznym - 1500 zł;

  Osiek Grodkowski gm. Grodków za boisko rekreacyjno - sportowe - 1 500 zł;

  Grodziec gm. Świerczów za remont obiektów historycznych na terenie sołectwa - 1500 zł;

  Czarnolas gm. Skoroszyce za rozbudowę infrastruktury na boisku sportowym - 1500 zł;

  Biestrzynnik gm. Ozimek za Regionalną Izbę Ołmy i Ołpy - 500 zł

  Kaniów gm. Popielów za działania promocyjne poprzez opracowanie monografii o sołectwie - 500 zł
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".