• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1623
  • Dodano: 2021-11-23 / 16:35
  • Komentarzy: 2

  Cała prawda o zarobkach. GUS wyliczył medianę

  Cała prawda o zarobkach. GUS wyliczył medianę
  Przeciętne wynagrodzenie w październiku ubiegłego roku wynosiło 5748,24 zł brutto. Ze statystyk urzędowych wynika jednak, że mediana płac była o ponad 20 proc. niższa. Wiemy, które grupy zawodowe zarobiły wówczas najwięcej.

  W samym środku prawdy

  Aby zobrazować medianę, najłatwiej wyobrazić sobie skalę pewnych wartości, w której stawiamy podziałkę dokładnie na samym środku. Właśnie w ten sposób wyrażone są szczegółowe dane o wynagrodzeniach, które zaprezentował Główny Urząd Statystyczny. Połowa Polaków zarabiała wówczas powyżej 4702,66 zł brutto, a druga połowa poniżej tej kwoty. Oznacza to, że w zakładach pracy zatrudniających powyżej 10 osób, bo tylko takie były uwzględnione przy wyliczaniu wartości, wynagrodzenie jest o ponad tysiąc złotych niższe, niż "średnia krajowa".

  Kto zarabia najwięcej?

  GUS podzielił Polaków na dziewięć grup zawodowych. Dwie z nich wyróżniają się ponadprzeciętnymi zarobkami. Są to przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy oraz specjaliści w ogólnym rozumieniu. Zarobki tych pierwszych są nawet o 80 proc. wyższe niż "średnia krajowa".

  Wszystkie pozostałe zawody sklasyfikowano, jako osiągające zarobki niższe, niż przeciętne. Na trzecim miejscu całego zestawienia znaleźli się technicy i inny średni personel. W nieco gorszej sytuacji finansowej pozostają robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, plasując się na czwartym miejscu. Piąte miejsce przypadło operatorom oraz monterom maszyn i urządzeń; szóste pracownikom biurowym; siódme rolnikom, ogrodnikom, leśnikom i rybakom. Przedostatnie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęli przedstawiciele branż usługowych i sprzedawcy. Ranking zamykają pracownicy wykonujący prace proste. Ostatnie dwie grupy otrzymują wynagrodzenie o niespełna 40 proc. niższe od przeciętnego.

  News4Media/ fot. iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-11-23 21:39:03 [188.123.205.*] id:1626270  
  ombre: Napisał postów [18539], status [VIP] Reputacja
  Podawanie zarobków brutto jest jak mierzenie członka razem z kręgosłupem.

  Nick:
  Treść:
  2021-11-23 18:59:53 [89.67.3.*] id:1626244  
  DonPedro69: Napisał postów [7895], status [VIP] Reputacja
  No to sporo mi ukradli :(

  Nick:
  Treść: