• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1861
    • Dodano: 2021-11-07 / 08:23
    • Komentarzy: 3

    Dzienny Dom Opieki Medycznej w ZOL w Głuchołazach już działa

    (Fot. UMWO )

    Dzienny Dom Opieki Medycznej przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głuchołazach to oferta nowych usług opiekuńczo-leczniczych dla osób starszych i potrzebujących opieki. Dom już działa i właśnie został uroczyście i oficjalnie otwarty.


    Aby placówka ruszyła, konieczna była adaptacja dotychczasowego magazynu i świetlicy ZOL na Dzienny Dom Opieki Medycznej. Stało się to możliwe dzięki funduszom unijnym. Najpierw był projekt przebudowy i modernizacji starego budynku za ponad 1 milion 320 tysięcy złotych - budynek został gruntownie przebudowany, zbudowano łącznik do budynku głównego ZOL-u, obiekt i teren wokół dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, zakupiono sprzęt i wyposażenie niezbędne do uruchomienia dziennego oddziału psychogeriatrii. - Realizacja projektu umożliwiła nadanie nowej funkcji budynku z przeznaczeniem na dzienny oddział. Chcę się też pochwalić, że inwestycja otrzymała nominację do finału ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku - opowiadała podczas otwarcia placówki dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głuchołazach Jolanta Nowakowska.


    - Otwierany Dzienny Dom Opieki Medycznej to jedna z nowych form deinstytucjonalizacji opieki nad osobami starszymi - dodawała. Otwarcie placówki z zatrudnionymi specjalistami i przeprowadzeniem szkoleń podnoszących kwalifikacje personelu medycznego oraz opiekunów, zapewnieniem pacjentom wyżywienia i dojazdu oraz dokupieniem niezbędnego sprzętu to kolejny projekt, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wart jest ponad 1 milion 800 tysięcy złotych, a jego dofinansowanie unijne przekroczyło półtora miliona złotych.

    Marszałek województwa Andrzej Buła gratulował szefowej głuchołaskiego ZOL-u, dyrektor Jolancie Nowakowskiej. - Pani dyrektor należy się medal inwestycyjny za to, że tak dużo dobrych rzeczy zrobiła za tak niewielkie pieniądze - żartował, wyrażając jednocześnie wielkie słowa uznania za przeprowadzenie tych projektów. Podkreślał, że na konieczność tzw. deinstytucjonalizacji opieki medycznej i społecznej Komisja Europejska zwracała już uwagę podczas negocjacji obecnie realizowanego programu regionalnego. - Do tego musieliśmy przekonać ludzi odpowiedzialnych za te obszary, bo Komisja Europejska pozwalała za pieniądze unijne zainterweniować w inny sposób w tych dziedzinach. To możliwość budowania przez przedsiębiorców domów całodobowej opieki, budowy mieszkań wspomaganych i wreszcie tego, co jest chyba największym wyzwaniem na przyszłość - tworzenia domów dziennego pobytu z wszechstronną opieką - mówił marszałek. Marszałek podkreślał, że to wpisuje się w hasło godzenia życia zawodowego i rodzinnego. - Dziś to godzenie to nie tylko żłobki i przedszkola, ale także zapewnienie opieki nad naszymi seniorami - dodawał.


    Utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej to zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych świadczonych w warunkach zbliżonych do domowych. Takie rozszerzenie działalności ZOL-u poprawi znacząco jakość opieki nad osobami starszymi, w tym z chorobami neurologicznymi. Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura mówi, że to nie tylko miejsce, gdzie mogą się oni spotkać, ale mają tu zapewnioną wszechstronną, całościową opiekę. - I tak właśnie należy podchodzić do osób starszych. Trzeba zbadać zarówno ich stan fizyczny, jak i dbać o ich zdrowie psychiczne - podkreśla.

    Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński cieszy się, że Dzienny Dom Opieki Medycznej to już kolejny punkt opieki związany z opieką senioralną w gminie. - W sytuacji, gdy odczuwamy niepokój o swoje zdrowie, nie tylko w związku z pandemią, powstaje kolejna placówka, która będzie świadczyła usługi zdrowotne dla mieszkańców gmina, ale i pacjentów spoza jej granic - mówi, wyrażając nadzieję, że placówka będzie trwała i długo funkcjonowała z korzyścią dla wszystkich.

    Pracująca w głuchołaskim ZOL-u jako geriatra lekarka Bernadeta Mandyna podkreśla, że w sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje, istnieje potrzeba prowadzenia takich działań, które pomogą przedłużyć sprawność naszych seniorów. - Powinniśmy ich jak najdłużej utrzymać w samodzielności, żeby byli niezależni. I Dzienny Dom Opieki Medycznej jest takim miejscem, które wychodzi naprzeciw tym problemom. Tutaj chorzy są wszechstronnie rehabilitowani - mówi.

    Dzienny Dom Opieki Medycznej już funkcjonuje. Pacjenci mogą przebywać tu w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Placówka może jednocześnie zapewnić opiekę grupie 20 pacjentów. Do ośrodka będą przyjmowani m.in. pacjenci bezpośrednio po hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki czy osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na podeszły wiek, w tym osoby z niepełnosprawnościami żyjące w jednoosobowych gospodarstwach domowych.

    W ramach opieki jest świadczona m.in. rehabilitacja ruchowa, terapia zajęciowa, opieka lekarza geriatry i psychologa, nauka dotycząca samoopieki i samopielęgnacji, szkolenie i wsparcie psychologa dla opiekunów pacjentów.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-11-07 11:48:10 [37.248.209.*] id:1625046  
    JutroalboWcale: Napisała postów [496], status [pismak] Reputacja
    Andrzejki, każda okazja jest dobra by się wypromować, wszak to dzięki tobie Opolszczyzna jest tygrysem Europy z najwyższą emigracją i najniższym wzrostem inwestycji. By żyło się lepiej , naszym

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2021-11-07 12:46:04 [185.127.20.*] id:1625051  
    [moderacja]: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]
    2021-11-08 08:19:18 [217.173.195.*] id:1625088  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    I najskuteczniejszym wykorzystaniem funduszy europejskich. U nas exodus ludzi zaczął się dużo wcześniej niż w pozostałej części Polski. Dzięki dwupaszportowcom.