• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5697
  • Dodano: 2021-10-21 / 12:35
  • Komentarzy: 2

  Podopieczni Fundacji DOM mają piękny ogród sensoryczny

  Mimo deszczowej pogody u podopiecznych Fundacji DOM pojawiły się szczere uśmiechy i radość. Nowy ogród sensoryczny, to miejsce idealne do terapii, a także do poznawania przyrody.


  w Ośrodku Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej przy ulicy Mielęckiego uroczyście otwarto Magiczny Ogród. To najnowsze przedsięwzięcie wzbogacające ofertę rehabilitacyjną Fundacji. Założenie ogrodu wykorzystuje myśl ekologiczną, wydzielenie przestrzeni na warzywa, zioła, sezonowe owoce, ale również miejsce na kompostownik, hotele i poidełko dla owadów oraz karmnik dla ptaków.

  - Aby nasz ogród był dostępny dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się część roślin została posadzona w wysokich donicach. Umożliwi to prace ogrodnicze również osobom poruszającym się na wózkach. Zakład Komunalny w Opolu przekazał nam na ten cel piękne donice, zadbał również o dobre warunki dla roślin. Wraz z donicami dostaliśmy podłoże Organika, produkowane właśnie przez Zakład Komunalny. Dzięki wsparciu firmy Ceramika Wojtaszek z Tułowic w donicach z ziołami został zamontowany ekologiczny system nawadniania roślin. To wodoprzepuszczalne, ceramiczne naczynia nawadniające, które zapewnią odpowiednią wilgotność roślinom nawet w najbardziej upalne dni - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes Zarządu Fundacji DOM.

  - Bardzo nas cieszy, że w Opolu jest ktoś, kto zajmuje się terapią poprzez zieleń. To fantastyczne, że właśnie Fundacja wprowadza to w życie i pracuje ze swoimi podopiecznymi i zapewnia im taki kontakt z przyrodą. W momencie, kiedy zostaliśmy zaproszeni do tego projektu to był dla nas zaszczyt - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

  Ogród składać się będzie z 6 stref:

  Strefa wzrokowa- to trawy, których różnorodność kolorów, kształtów i form będzie dostarczać bodźców wzrokowych.

  Strefa zapachu i dotyku- składa się z dwóch elementów i dostarczać będzie doznań zapachowych w kontakcie z wieloma gatunkami ziół oraz doznań dotykowych poprzez specjalną konstrukcję ścieżki sensorycznej.

  Muzyczny las - to miejsce stymulacji dźwiękowej, znajdziemy w nim wiele instrumentów muzycznych, naśladujących dźwięki natury.

  Strefa smaku- to uprawa roślin jadanych.

  Strefa EKO - to wiele elementów ogrodu wykorzystujących naturalne procesy zachodzące w przyrodzie oraz udogodnia wspierające funkcjonowanie ekosystemu.

  Strefa relaksu - zapewni możliwość odbierania wszystkich bodźców i odpoczynek po pracy w ogrodzie.

  Zdjęcie (1/48)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-21 16:09:22 [188.123.205.*] id:1623779  
  ombre: Napisał postów [18444], status [VIP] Reputacja
  Ciekawe ile kasy na to poszło?Przy dzisiejszych cenach drzewa tanio nie było.

  Nick:
  Treść:
  2021-10-21 12:43:47 [89.67.3.*] id:1623746  
  DonPedro69: Napisał postów [7707], status [VIP] Reputacja
  Fajne. Dobrze, że na ogrodzonym terenie. Inaczej nie wróżyłbym temu przyszłości. Zbyt wielu wandali kręci się po świecie.

  Nick:
  Treść: