• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 781
  • Dodano: 2021-10-18 / 11:11
  • Komentarzy: 0

  Podwyższone czerwcowe emerytury z ZUS w drodze do seniorów

  Podwyższone czerwcowe emerytury z ZUS w drodze do seniorów

  (Fot. Archiwum)

  Opolski ZUS z urzędu przeliczył na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. Zainteresowani nie musieli składać wniosków. Trwa wypłata pieniędzy.

  - Emeryci i renciści, których objęły zmiany obliczania czerwcowych świadczeń, dostaną wyrównanie od dnia, w którym im ono przysługiwało. Wypłaty trafiły już do pierwszych emerytów. Dzięki rozwiązaniu problemu czerwcowych emerytur wyższe świadczenie otrzyma od października prawie 700 osób obsługiwanych przez opolski ZUS, a kilkanaście tysięcy w całym kraju - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  ZUS realizuje wypłaty świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca br. w październikowych terminach, tj. 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25.

  Zmiana w obliczaniu emerytur czerwcowych polega na uwzględnieniu w tym miesiącu - oprócz waloryzacji rocznej - dodatkowych waloryzacji kwartalnych, które dotąd przez wadliwe zapisy ustawy nie były brane pod uwagę przy wyliczaniu emerytur na podstawie wniosków, które wpływały do ZUS w tym miesiącu.

  Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy).
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".