• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2876
  • Dodano: 2021-10-13 / 13:42
  • Komentarzy: 0

  Niemal 6 milionów euro dodatkowo dla Lokalnych Grup Działania

  Przedstawiciele wszystkich 10 Lokalnych Grup Działania działających w ramach PROW 2014 - 2020 otrzymali dziś aneksy do umów na dodatkowe 6 milionów euro. Jak mówią, już niebawem ogłoszą pierwsze konkursy na wydanie tych pieniędzy.


  Na projekty realizowane na obszarach wiejskich Lokalne Grupy Działania z naszego regionu otrzymały dodatkowe 5 milionów 904 tysiące euro. Co ważne, minimum 35% z tej kwoty, czyli blisko 2,1 mln euro, jest przeznaczone na dofinansowanie projektów dotyczących podejmowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Jak podkreśla członek zarządu województwa, Antoni Konopka, te dodatkowe pieniądze uzupełniają pulę dla Lokalnych Grup Działania do 33 milionów euro.

  - Dzięki do tej pory wydanym przez LGD pieniądzom, na wsiach województwa opolskiego powstało już m.in. ponad 400 nowych miejsc pracy, tworzone są nowe firmy, poprawia się infrastruktura na wsi - wymienia wicemarszałek. - Widzimy, jako zarząd województwa, ogromny dorobek Lokalnych Grup Działania i będziemy ten obszar aktywności nadal wspierać - zapewnia.

  - Dziś podpisujemy aneksy na realizację nowych zadań, które wypracowaliśmy w ramach konsultacji społecznych. W naszej strategii środki będą kierowane na rozwój przedsiębiorczości oraz na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Będziemy mieli również takie przedsięwzięcie jak infrastruktura turystyczna niekomercyjna, jak imprezy w oparciu o mity i legendy - mówi prezes Stowarzyszenia "Stobrawski Zielony Szlak".

  - My otrzymujemy około 3,5 mln złotych, z czego planujemy, a raczej jesteśmy zobligowani przeznaczyć co najmniej 1,1 mln zł na tworzenie przedsiębiorczości. Mamy już wnioskodawców, którzy są zainteresowani, ale są bardzo tajemniczy i nie wiemy jeszcze co będą chcieli realizować. Nabór planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Będą w nim mogły startować stowarzyszenia i gminy. Konkursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bo to niełatwe pieniądze, ale one wzbudzają kreatywność. Te pieniądze pozwolą się zastanowić, co społeczności będzie tak naprawdę potrzebne - mówi Ewa Maria Piłat, prezes Stowarzyszenia Kraina św. Anny

  Lokalne Grupy Działania mają czas na wydanie tych dodatkowych pieniędzy do 2025 roku. Ale, jak podkreślają prezesi niemal wszystkich LGD, już niebawem ogłoszą pierwsze konkursy.

  Lokalne Grupy Działania, funkcjonujące na terenie województwa opolskiego, realizują tzw. inicjatywę LEADER. LEADER to program wspierania rozwoju wsi, w którym realizowane są oddolne inicjatywy lokalne, we współpracy z samorządami województw. Lokalne Grupy opracowały i realizują lokalne strategie rozwoju (LSR), wskazujące, na czym lokalnej społeczności szczególnie zależy i co trzeba zrobić w ramach zaplanowanego budżetu, by cel osiągnąć. Leader ma na celu przede wszystkim wspomaganie rozwoju obszarów wiejskich, pobudzanie aktywności środowisk lokalnych oraz poprawę ich konkurencyjności jako miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej lub jej rozwinięcie.

  Zdjęcie (1/25)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".