• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1454
  • Dodano: 2021-10-08 / 07:00
  • Komentarzy: 0

  Bon turystyczny - termin przydatności mija za kilka miesięcy

  (Fot. Dżacheć)

  To ostatnia jesień i zima na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego. Formuła bezgotówkowego rozliczania się za wypoczynek wyczerpie się za pół roku. Do tej pory rodzice z Opolszczyzny wykorzystali co do złotówki 38 proc. przysługujących im bonów.

  Jeden bon to 500 zł

  Rodziny mogą korzystać z bonu do końca marca 2022 r. Nie można go wymienić na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Świadczenie w formie elektronicznego bonu jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również o wartości 500 zł. Świadczenie w formie bonu przysługuje niezależnie od poziomu przychodów rodziców czy opiekunów.

  Obecnie płatność polskim bonem turystycznym honoruje ponad 28 tys. operatorów turystycznych
  w całym kraju. Na Opolszczyźnie to kilkaset przedsiębiorstw. To firmy i podmioty, które świadczą usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. Mogą to być również organizacje pożytku publicznego.

  Opolskie - jeszcze miliony do wydania

  Rodzicie i opiekunowie z Opolszczyzny mają do dyspozycji w części lub całości ponad 58 tys. bonów turystycznych. To sporo, zwłaszcza, że na realizację tego bezgotówkowego bonusu zostało niecałe
  6. miesięcy. Bonem rozliczysz nie tylko nocleg i pobyt w hotelu. Można nim zapłacić za weekendową wycieczkę, jednodniowy wypad, gościnę w pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym bądź za obóz sportowy lub rekreacyjny dla dzieci. Wszystko zależy od tego czy organizator wypoczynku przystąpił do programu Polski Bon Turystyczny i przyjmuje rozliczenia bonem. Przed wyprawą warto to sprawdzić na stronach internetowych wyposażonych w wyszukiwarkę podmiotów akceptujących bony.

  Mieszkańcy województwa opolskiego zrealizowali dotąd płatności bonem na kwotę ponad 40,1 mln zł. Liczba bonów wykorzystanych całkowicie przekroczyła na początku października 36 tys. Z drugiej strony ciągle niemal 30 proc. bonów przysługujących rodzicom z regionu w ogóle nie zostało aktywowanych. To oznacza, że beneficjenci świadczenia nie "ruszyli" jeszcze 27,6 tys. bonów (liczba bonów przyznana w województwie opolskim to 94,6 tys.)

  Bon aktywujesz na PUE ZUS

  Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

  ZUS ma dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia "Rodzina 500+". Ważne, aby
  o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE ZUS odbędzie się automatycznie. W przypadku problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system - organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".