• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1280
  • Dodano: 2021-10-01 / 08:00
  • Komentarzy: 5

  Miażdżący raport NIK - "analizowano memy". Mocne uderzenie w Zbigniewa Ziobrę

  Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wnioski dotyczące funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. To miliony złotych, które na najróżniejsze działania wydaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

  O tym raporcie mówiło się od dawna i cały świat polskiej polityki czekał na jego ogłoszenie. NIK zbadała, jak Ministerstwo Sprawiedliwości dzieliło pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. To specjalna pula państwowych środków, które do dyspozycji dostał Zbigniew Ziobro, a miały być przeznaczone na pomoc ofiarom przestępstw. Jeszcze przed czwartkową konferencją prasową NIK, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski mówił, że ustalenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwości są miażdżące przede wszystkim dla obiektywizmu Izby.

  Rzeka pieniędzy

  Były miażdżące, ale dla MS. Michał Jędrzejczyk z NIK wyjaśniał: "Fundusz Sprawiedliwości to państwowy fundusz celowy. Oznacza to, że część środków została wyodrębniona z budżetu państwa, czyli pieniędzy nas wszystkich, i przekazana ministrowi sprawiedliwości na konkretne cele." - i dodał, że jedną z nieprawidłowości jest np. 10 mln zł przekazane fundacji Ex Bono. "Pierwotna lokalizacja siedziby tej fundacji to prywatne mieszkanie w bloku, a osoby tam mieszkające nie mają pojęcia o istnieniu takiej fundacji." - uzupełnił urzędnik.

  NIK sprawdził 35 zawartych w ramach FS umów o łącznej wartości 136 milionów złotych, czyli 20 procent udzielonych przez MS dotacji. Objęto kontrolą samego ministra sprawiedliwości oraz 20 innych podmiotów. Ocena działań jest negatywna, bo wydając pieniądze, naruszono zasady jawności, oszczędności i celowości. Konkursy, w których różne organizacje starały się o pieniądze, nie były przejrzyste. Minister nadużywał prawa do samodzielnego przyznawania dotacji, a tak stało się w 60 procentach sprawdzonych przez kontrolerów działań. Na przeciwdziałanie przestępczości wydano duże pieniądze, ale nie miało to uzasadnienia. Organizowano szkolenia dla menadżerów i urzędników czy spotkania polityczne (700 tys. zł na konferencję zorganizowaną przez Fundację Wyszehradzką). Powstał też spot promujący instytucję małżeństwa (900 tys. złotych).

  "Instytut Wymiaru Sprawiedliwości otrzymał 2,5 miliona złotych na badanie prześladowań chrześcijan w Polsce. Na przykład monitorowano sposób ukazywania chrześcijan w wybranych mediach, analizowano również memy internetowe, które w prześmiewczy sposób ukazywały chrześcijaństwo. Analizowano też literaturę fantastyczną." - wyliczał Paweł Gibuła z NIK i dodał, że kolejne ponad 3 mln zł kosztowały tzw. "cywilne" kursy przedmałżeńskie.

  Możliwa korupcja

  Dochodziło także do licznych przypadków konfliktu interesów i mechanizmów korupcjogennych. "Fundacja Czyste Serca to kolejny podmiot, który był nieprzygotowany do zleconego zadania. Miała przeprowadzić cykl konferencji o problemach okresu dojrzewania. Zleciła to zadanie podmiotowi komercyjnemu, natomiast ten podmiot sam nie zrealizował tego zadania, tylko podzlecił je kolejnym podmiotom. Sam zainkasował marżę 95 procent. Gdyby fundacja rzetelnie realizowała to przedsięwzięcie, moglibyśmy je wykonać 500 tysięcy złotych taniej." - mówił Gibuła, zaznaczając, że minister Ziobro akceptował takie działania.

  NIK wystosował aż 70 wniosków pokontrolnych, z których 18 dotyczy samego Zbigniewa Ziobry. Wystąpił także do Sejmu o zmianę Kodeksu karnego wykonawczego, aby Fundusz Sprawiedliwości mógł skoncentrować się na najważniejszych działaniach - wsparciu osób pokrzywdzonych. Kontrolerzy zaalarmowali też prezydenta, premiera i szefa CBA. NIK złożyła także pięć zawiadomień o popełnieniu przestępstwa (dotyczą Ex Bono), dwa o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych i jedno zawiadomienie do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. "Łączna wartość efektów finansowych kontroli, czyli kwot środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie wyniosła ponad 280 milionów złotych." - podsumował Tomasz Sordyl z NIK.

  News4Media, fot.: gov.pl
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-12 15:35:59 [77.111.245.*] id:1622980  
  opole2: Napisała postów [28], status [nowy] Reputacja
  Sposób wypowiedzi Małgorzaty W. z "Druga kawa" niestety tylko mnie utwierdzają w przekonaniu, że jest umoczona nie tylko poprzez to, że widnieje jej przelew w aktach KRS Ex Bono - oskarża NIK o kłamstwo, dyskredytuje Banasia - robi to w sposób jaki robia to PIS i Ziobro w tym Patryk euro Jaki >> Nie oskarżam jej wujka, bo to on raczej dawca danych osobowych niz faktyczny wykonawca, natomiast Wilkos obciąża anagz wujka a kurat w okresie, gdy Fundusz Ziobro stał sie polityczny oraz to, że on asama związana jest z Solidarną Polską i Jaki PAtryk (bezpośrednio).. Ponadto Ex Bono miała problemy z katualizacja danych do KRS - za co sąd przymuszał fundacje grzywną, czy nie było komu sie podpisać pod papierami? Obciąża Wilkos sam fakt, że jej wujek brał kasę od Ziobro i upolitycznionego funduszu, z którego finansuje sie fundacje powiązane w całej Polsce (czesto Śląsk i świetokrzyskie) Niech sie Małgosia W. broni ale nie tak prostacko przez oskarżanie publiczne NIK o kłamstwo..broń się wsądzie i przed politycznym prokuratorem Wilkos!!

  Nick:
  Treść:
  2021-10-12 15:35:28 [77.111.245.*] id:1622979  
  opole2: Napisała postów [28], status [nowy] Reputacja
  Małgorzata Wilkos i jej wypowiedź w programie "Druga kawa" - cóż uważam, że ta Pani się wkopała, juz teraz sama potwierdza, że jej udział w Ex Bono nie był przypadkowy i nie ograniczył się tylko do przelania kasy na jej KRS (kopia przelewu jest w aktach KRS na Plebiscytowej) - jest zdenerwowana, oczernia NIK (nie słusznie), siedzi przy Ziobro oraz powiązana z Patryk euro Jaki, ponadto nie jest znana z nadmiernej chęci pomocy innym ludziom (oprócz tej pomocy, którą może się pochwalić medialnie), ..jej tłumaczenia, że często przejeżdza obok KRS i dlatego przelałą kasę - heh przeceiż robi sie przelew a nie idzie do sądu.. Widać takze duze zaangażowanie w sprawę tej fundacji - emocjonalne podescie..niestety to wskazuje, ze jej udział był bardziej niz ograniczony a niedołężny wujek to dawca danych osobowych Wujek MArkowski poczuł zew pomocy innym akurat w okresie, kiedy Ziobro zmienił przepisy o funduszu, który teraz finansuje rozmaite inicjatywy, w których często są jego poplecznicy - temat stary jak śiat.. Wilkos jest pogrążona, ale bronić sie moze w sądzie a nie oczerniajac NIK o kłamstwo i polityczność..niskich lotów ci ludzie z polityki..sposób wypowiedzi to dno w programie "Druga kawa

  Nick:
  Treść:
  2021-10-01 18:30:05 [89.64.46.*] id:1622053  
  Luzi: Napisał postów [1306], status [stały bywalec] Reputacja
  Jeszcze chwilę i ci wybrańcy głupiego narodu będą po prostu siedzieć.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-10-01 23:23:43 [5.173.96.*] id:1622069  
  tippmann: Napisał postów [7285], status [VIP] Reputacja
  czyli dalej w ławach sejmowych:)))bo tam qrwa qrwie łba nie urwie
  2021-10-01 09:42:40 [217.173.195.*] id:1622006  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Ale oni się przecież dzielą. suweren jest nad wyraz wyrozumiały.

  Nick:
  Treść: