• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1479
  • Dodano: 2021-09-29 / 15:25
  • Komentarzy: 2

  Polskie Linie Kolejowe doposażyły się w drony

  (Fot. PKP PLK)

  (Fot. Dżacheć)

  Bezzałogowe statki powietrzne zasiliły sprzęt Polskich Linii Kolejowych. Nadzór placów budów z lotu ptaka dostarcza więcej danych i ułatwia podejmowanie decyzji. Przez rok piloci dronów zebrali dane na 3 tys. km linii w całej Polsce.


  Korzystanie z dronów rozpoczęło się od maja 2020 i przez rok - do czerwca 2021 r. piloci dronów z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wykonali obloty na ponad 3,2 tys. km linii w całej Polsce. Trasy przelotu dronów wyznaczane są na podstawie bieżących potrzeb związanych z realizacją inwestycji m.in. projekt Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole Zachodnie.

  Pracownicy PLK dzięki materiałom z bezzałogowych statków powietrznych śledzą postęp prac. Widok na place budowy z góry daje szerszą perspektywę spojrzenia na teren i pozwala lepiej czuwać nad bezpieczeństwem prowadzonych inwestycji. Można ocenić, czy teren jest odpowiednio zabezpieczony przez wykonawcę i stosowane są przez jego pracowników procedury bezpieczeństwa.

  - Drony dają podgląd na szlaki, na których jeżdżą pociągi pasażerskie i towarowe oraz pojazdy techniczne z materiałem i sprzętem. W przypadku nieprawidłowości, monitoring, pozwala na szybkie reakcje PLK i wykonawców. PLK używają bezzałogowych statków powietrznych przed przystąpieniem do prac na budowie. Poznawane jest miejsce inwestycji, co służy przygotowaniu harmonogramu działań - słyszymy.

  Wykorzystywanie dronów to jeden z elementu systemu monitorowania i zbierania danych o inwestycjach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Spółka stosuje w ważnych miejscach budów monitoring, zbierane są dane uzyskiwane przez pracowników, a także informacje z przelotu nad liniami śmigłowcem.

  Drony pilotowane są przez doświadczonych, przeszkolonych pracowników PLK. Każdy lot nad terenem inwestycji kolejowej jest zgłoszony do odpowiednich służb i instytucji. Jeśli inwestycja znajduje się w strefach z ograniczeniem lub zakazem lotów, PLK występują o dodatkowe zgody.

  Sześć zespołów z 11 dronami wyposażonymi w kamery do zdjęć i filmów nadzorowało miejsca prac m.in. na linii E 30 Zgorzelec - Wrocław - Opole - Kraków - Przemyśl, na stacji Warszawa Zachodnia; Warszawa - Białystok, Poznań - Szczecin, Warszawa - Radom, Trzebinia - Oświęcim.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-02 00:13:02 [188.123.205.*] id:1622075  
  ombre: Napisał postów [18805], status [VIP] Reputacja
  Odnoszę wrażenie że cała budżetówka kupuje sobie drony.

  Nick:
  Treść:
  2021-09-30 08:12:22 [37.249.92.*] id:1621860  
  przemo_opole: Napisał postów [209], status [maniak] Reputacja
  Odmiana leży... Może jakiś kurs wieczorowy???

  Nick:
  Treść: