• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1274
  • Dodano: 2021-09-27 / 17:59
  • Komentarzy: 4

  Banaś chce uprawnień jak prokuratura. Obnaża działania rządu

  Według prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prawo i Sprawiedliwość miało ukryć wielomiliardowe zadłużenie. Marian Banaś chce ukarania naczelnych polityków i zwiększenia uprawnień zarządzanego przez niego organu.

  Nieciekawa sytuacja finansowa w kraju

  W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Marian Banaś ujawnił, że kondycja polskiego budżetu nie napawa optymizmem. Z wyliczeń NIK wynika, że tylko wybory kopertowe, które ostatecznie nie doszły do skutku, kosztowały podatników 130, a nie - jak pierwotnie wykazały kontrole - 76 milionów złotych. Kolejne, planowane audyty mają dotyczyć m.in. nieudanej budowy elektrowni w Ostrołęce, która pochłonęła ponad miliard złotych, pociągając za sobą falę odszkodowań za zerwane umowy - te również wyrażane będą w miliardach złotych. Oprócz niewłaściwego lokowania pieniędzy, prezesa NIK martwią też niebagatelne zobowiązania. 290 miliardów złotych wynosi pozabudżetowe zadłużenie rządu w obligacjach. Sposób zarządzania publicznymi finansami, według Mariana Banasia, wymyka się politykom PiS spod kontroli.

  Chcą większych możliwości

  W ostatnim czasie NIK oceniała też m.in. działania Zbigniewa Zbiory i jego Funduszu Sprawiedliwości ukierunkowanego na pomoc osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw. Wstępne kontrole wykazały, że pieniądze w dużej części trafiały do organizacji, które niewiele wspólnego miały z założonym celem.

  "Opinia publiczna dowie się, jak naprawdę wyglądało wydatkowanie środków, które są w Funduszu Sprawiedliwości. Zostały ustalone liczne nieprawidłowości, ale szczegóły będą mogli państwo poznać po ogłoszeniu raportu." - wyjaśnił w rozmowie z Rzeczpospolitą Marian Banaś.

  Problem w tym, że nieprawidłowości zgłaszane przez Najwyższą Izbę Kontroli trafiają do prokuratury. Na czele instytucji stoi jednak Zbigniew Ziobro, którego ujawnione problemy mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednio. Jest on bowiem silnie związany z PiS. Doniesienia NIK, powiązane z jego partyjnymi kolegami, mogą zatem nie doczekać się stosownego śledztwa. Marian Banaś w wywiadzie przyznaje, że tak było chociażby w sprawie wyborów kopertowych. Szef organu kontroli chce jednak to zmienić. Uważa bowiem, że Najwyższa Izba Kontroli to ostatnia niezależna instytucja.

  "Dlatego pracujemy nad projektem zmian ustawy o NIK. Izba powinna mieć uprawnienia oskarżycielskie, bo to daje dużo większe gwarancje obiektywizmu i niezależności ." - przyznał urzędnik.

  News4Media, fot.: Ministerstwo Finansów
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-28 12:55:03 [5.184.245.*] id:1621711  
  liberty: Napisał postów [4313], status [Szycha] Reputacja
  Kłamią w sprawie kasy to kłamią tez w sprawie plandemii...Czas żeby ludzie się obudzili!!! W lutym 2021 roku Syntezator Głosu Niedzielski przy 5.000 zakażeń dziennie znosił restrykcje a dziś przy 1.000 chce je wprowadzać - nie wydaje się to Wam podejrzane?! Poza tym szczepionki gowno dają jeśli taki prezydent Białegostoku wyszczepiony 2 dawkami trafił wczoraj z covidem do szpitala...Nie wspomnę już o tym ze Holandii wycofano szczepionki Astra Zeneca i Johnsson&Johnsson ze względu na zakrzepicę.

  Nick:
  Treść:
  2021-09-28 09:20:29 [217.173.195.*] id:1621696  
  wojtasoks: Napisał postów [10082], status [VIP] Reputacja
  I jak tutaj wierzyć w innych kwestiach temu rządowi. Nie pojmuję tego, że można przejść nad tym do porządku dziennego. Wygląda na to, że kłamią na każdej płaszczyźnie, czy chodzi o budżet, czy chodzi o relacje z sąsiadami, czy chodzi o relacje z UE. Trzeba być na prawdę naiwnym myśląc, że no dobra, jakieś tam wałki robią, ale generalnie chcą dla nas dobrze. Nie , nie chcą dla nas dobrze, chcą dobrze dla siebie i swoich pociotków dobrze.

  Nick:
  Treść:
  2021-09-28 00:21:27 [5.173.96.*] id:1621678  
  tippmann: Napisał postów [7185], status [VIP] Reputacja
  no chłopie grubo szyjesz,obyś nie skończył jak andrzej

  Nick:
  Treść:
  2021-09-27 19:47:25 [185.127.20.*] id:1621653  
  Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
  Panie Banaś, nie jesteś Pan lepszy od tej złodziejskiej PISowskiej bandy, ale brawa za Pana działania! POwcy kradli po cichu a ci teraz jadą na żywca... i "co nam zrobicie"?!

  Nick:
  Treść: