• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1272
  • Dodano: 2021-09-21 / 15:30
  • Komentarzy: 2

  Rozdają ludziom pomidorówkę. Akcja dotyczy tylko mężczyzn

  Rozdają ludziom pomidorówkę. Akcja dotyczy tylko mężczyzn
  Lekarze jednego ze szpitali przygotowali w poniedziałek nietypową akcję, którą skierowali do męskiej części swoich pacjentów. Urolodzy rozdają dziś zupę pomidorową. Nie chodzi jednak o zaspokojenie głodu ani promowanie jedzenia serwowanego w placówce.

  Tydzień urologii

  W Polsce obchodzony jest tydzień urologii. Właśnie tę okazję postanowili wykorzystać specjaliści ze szpitala im. prof. Emila Michałowskiego przy ul. Strzeleckiej w Katowicach, aby dotrzeć do swoich pacjentów, którzy mogą być narażeni na powstawanie w organizmie nowotworów. W tym celu przygotowali słoiki z zupą pomidorową, aby rozdać je mężczyznom. Przy okazji wręczania pysznego przetworu, lekarze uświadamiają katowiczan, jak dobroczynne działanie mają na ich zdrowie składniki zawarte w pomidorach.

  "Wydawałoby się, że zupa pomidorowa ma z urologią niewiele wspólnego. To oczywiście nieprawda. Pomidory w urologii, a szczególnie w chorobach nowotworowych, są bardzo cenionym elementem diety." - wyjaśniał w rozmowie z RMF FM dr Jan Kawecki, urolog i dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. prof. E. Michałowskiego w Katowicach.

  Cenny likopen

  Lekarz podkreślił szczególnie ważną rolę likopenu zawartego w popularnych warzywach. Jego antyoksydacyjne działanie spowalnia utlenianie, hamując mnożenie się komórek nowotworowych w organizmie. Według specjalisty regularne spożywanie pomidorów i przetworów z nich, może obniżyć ryzyko raka prostaty aż o 30 proc. Nie są one zarezerwowane jedynie dla mężczyzn, ponieważ takie samo działanie wykazują wobec przełyku i żołądka. Najkorzystniej likopen wpływa jednak na jelito cienkie, którego chorobę nowotworową można zahamować nawet w 60 proc.

  Wzmocnią cały organizm

  Oprócz walki z rakiem, pomidory pomogą też uporać się z przeziębieniem, chronicznym zmęczeniem, zaburzeniami pracy serca, problemami z trawieniem czy nadmiernym poziomem cholesterolu. To wszystko za sprawą zawartego w nich kompleksu substancji odżywczych i składników mineralnych. Warzywa te mają w sobie bowiem duże ilości witamin C, B, K i E, wapnia, żelaza, fosforu i magnezu.

  News4Media, fot.: iStock / screen Facebok Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-21 16:41:23 [165.225.73.*] id:1621195  
  dontomasso: Napisał postów [3813], status [VIP] Reputacja
  na sniadanie pomidor, na obiad pomidor, na kolacje tomata - a w nocy c9ul9k jak szmata

  Nick:
  Treść:
  2021-09-21 16:16:55 [89.67.3.*] id:1621192  
  DonPedro69: Napisał postów [7902], status [VIP] Reputacja
  Już się ubieram i lecę na pomidorówkę do... Katowic. Weź się stuknij! :P

  Nick:
  Treść: