• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 43588
  • Dodano: 2021-09-18 / 13:31
  • Komentarzy: 0

  Rozpoczął się 21. Jarmark Franciszkański w Opolu

  Krówki-ciągutki, przygotowany według staropolskiej receptury smalec, zioła i balsamy z franciszkańskiej apteki czy pyszne śląskie kołocze - to produkty ojców Franciszkanów, które są nieodłącznymi elementami kojarzącymi się z lubianym i oczekiwanym wydarzeniem, organizowanym w weekend 18 - 19 września.


  Jarmark organizowany jest przez opolski konwent Zakonu Franciszkanów, Urząd Miasta Opola oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Jego głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom historii nekropolii Piastów Opolskich oraz zbiórka funduszy na dalszą renowację zabytkowego kompleksu klasztornego oo. Franciszkanów w Opolu. Podczas jarmarku będzie możliwość przekroczenia zamkniętej klasztornej furty i zwiedzenia niedostępnego na co dzień kompleksu. To też świetna okazja, aby zaopatrzyć się w przysmaki regionalne. Na licznych straganach będzie można kupić prawdziwe miody, wędliny, przyprawy, przetwory, nalewki, piwa, chleby, sery, ciasta i inne słodycze. Pojawią się różnorodne smaki, między innymi: śląskie, polskie, ale też kresowe, litewskie i austriackie. W związku z tym, że nie samą strawą człowiek żyje, będzie można także pooglądać i zakupić rękodzieło artystyczne.

  Atrakcje dla każdego

  Poza stoiskami i możliwością zrobienia zakupów suwenirów i drobiazgów, na mieszkańców miasta i gości odwiedzających Opole czekają występy estradowe oraz atrakcje dla dzieci (animacje i wesołe miasteczko). Na scenie wystąpią zespoły wokalne i taneczne działające w mieście, a także zaproszeni goście. W tym roku będą to: Siewcy Lednicy z Poznania, Kapela Pogwizdani z Łącka, Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem. W niedzielę w samo południe w kościele ojców Franciszkanów zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem ojca dr Lucjusza Wójtowicza - postulatora w procesie beatyfikacyjnym Ojca Euzebiusza Huchrackiego z udziałem chóru świętego Franciszka pod dyrekcją Ojca dr Roberta Makulskiego. O godzinie 13 odbędzie się z kolei koncert organowy w wykonaniu dr Michała Szostaka z udziałem Anny Płaczek i Andrzeja Skiby.

  Zdjęcie (1/39)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".