• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1301
  • Dodano: 2021-08-30 / 15:31
  • Komentarzy: 0

  Koniec wakacji to nie koniec bonu

  Na Opolszczyźnie liczba polskich bonów turystycznych całkowicie wykorzystanych to prawie 33 tysiące. W całej Polsce rodziny wykorzystały już 1 mln 467 tys. bonów. To, że skończyły się wakacje nie oznacza, że bon przepadł.

  Jeszcze 7 miesięcy

  Rodzicom i opiekunom w województwie opolskim przysługuje ponad 94 tys. bonów turystycznych. W całym kraju liczba wygenerowanych bonów przekracza 4 mln 255 tys. Po ten sposób rozliczania za pobyt w hotelu, za wycieczki, imprezy turystyczne i sportowe oraz inne formy rodzinnego relaksu można sięgać do końca marca 2022 r. Prawo do rozliczenia bonem wakacyjnych atrakcji mają rodzice, którym przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Wartość bonu na jedno dziecko to 500 zł, zaś w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

  - Rodzice z województwa opolskiego aktywowali dotychczas 63,8 tysiące bonów. To 67 procent z całej puli bonów przyznanych na dzieci w województwie opolskim. Tych nieaktywowanych pozostało prawie 30,5 tysiąca. To może oznaczać, że niemal co trzecia rodzina nie sięgnęła po tę formę płatności za usługi turystyczne. Na koniec sierpnia kwota zrealizowanych płatności bonem przez rodziny z Opolszczyzny przekroczyła 36 milionów złotych, a w całym kraju miliard 640 milionów złotych - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  W sierpniu rozliczanie relaksu i rekreacji polskim bonem turystycznym zdecydowanie przyspieszyło. Jeszcze w połowie czerwca liczba bonów aktywowanych na sięgała 39 tys. Pod koniec lipca było to prawie 54 tys., a obecnie to 63,8 tys.

  Polska i opolskie - 34 procent

  Od początku funkcjonowania programu Polski Bon Turystyczny, rodzice i opiekunowie w Polsce całkowicie wykorzystali 34 proc. ogółu przysługujących im bonów. W średnią krajową idealnie wpisali się beneficjenci bonu z Opolszczyzny. W regionie odsetek bonów, którymi rodzice zapłacili "co do grosza" wynosi dokładnie 34 proc. Natomiast łączna wartość dla bonów nieaktywowanych przysługującym rodzicom w Polsce to jeszcze 984 mln 221 tys. zł. Opolanie w bonach nieaktywowanych mają do wydania jeszcze nieco ponad 22 mln zł. Z każdym tygodniem rośnie też liczba zarejestrowanych podmiotów turystycznych. Obecnie z narzędzia jakim jest bon turystyczny można korzystać w 27,9 tys. obiektach w całym kraju.

  PUE ZUS - tu znajdziesz bon

  Korzystanie z bonu jest proste, a mogą go aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybierz zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Żeby płacić bonem, trzeba go aktywować. Po aktywowaniu bonu dostaniesz kod. Podaj go w recepcji, by autoryzować prawo do bonu. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Bon można aktywować w dowolnej chwili. Na przykład bezpośrednio przed wyjazdem.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".