• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2429
  • Dodano: 2021-08-26 / 18:38
  • Komentarzy: 1

  Uwaga na fałszywe banknoty

  (Fot. KPP Kluczbork)

  W ciągu ostatnich kilku tygodni kluczborscy policjanci odnotowali na terenie powiatu kilka zgłoszeń dotyczących fałszywych banknotów. Falsyfikaty, które zostały wprowadzone do obiegu to najczęściej banknoty o nominale 100 złotych. Ostrzegamy i uczulamy wszystkich, a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, przyjmowaną gotówkę.

  W minionym czasie w jednej z placówek bankowych znajdującej się na terenie powiatu kluczborskiego kasjerzy ujawnili wśród wpłacanych środków łącznie 4 fałszywe banknoty o nominale 100 zł. Powiadomieni o zdarzeniach policjanci zabezpieczyli fałszywki. Prowadzone dochodzenie wyjaśni w jaki sposób osoby, które wpłacały trefne banknoty weszły w ich posiadanie.

  Codziennie dokonujemy szeregu transakcji przy pomocy gotówki, czy to w placówkach handlowych, bankach, jak również na targowiskach. Warto więc poznać kilka technik, które pozwolą rozpoznać falsyfikaty. Ta wiedza zaoszczędzi nam zapewne wielu problemów i związanych z tym konsekwencji.

  Oto kilka cech charakterystycznych do rozpoznania czy posiadany przez nas banknot jest podrobiony.

  - Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
  - Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
  - Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.
  - W przypadku kiedy w nasze ręce trafi podejrzany dla nas banknot, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policjantów. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

  Warto wspomnieć, że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-26 20:53:26 [31.60.113.*] id:1619432  
  liberty: Napisał postów [4262], status [Szycha] Reputacja
  Płacąc za zakupy zwróćcie uwagę ze kasjerzy już nie sprawdzają pieniędzy pod testerami jak kiedyś i przez to jest więcej fałszywek...Pracowałem w handlu i każdy banknot nawet 10 zł zawsze przeswietlalem bo lepiej poświecić te kilka sekund niż być potem kilka razy wzywany na milicje...

  Nick:
  Treść: